Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Mašinski tim RUCZ uskoro kreće ka Kneževu: “Završili smo sa čišćenjem snijega u Banjaluci”

    Istraživanje: Građani u RS najviše vjeruju vjerskim zajednicama pa onda medijima, u FBiH situacija obrnuta

    Izvor: Euronews
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Sloboda medija u Bosni i Hercegovini je u padu, i prema Svjetskom indeksu medijskih sloboda, zauzima 86. poziciju na listi od 180 država svijeta. To je pad za pet mjesta u odnosu na prošlu godinu.

    ADVERTISEMENT

    Istraživanje o medijskim slobodama u BiH, koje je urađeno u saradnji sa organizacijom Fridrich Ebert Stiftung ,potvrđuju taj pad, mada postoje evidentne razlike u odgovorima između ispitanika u RS i FBiH.


    Posmatrajući prostor cijele BiH, građani BiH ove godine i dalje najviše vjeruju medijima (66,8 posto) i vjerskim zajednicama (52.1 posto), zatim institucijama vlasti (45,8 posto), međunarodnoj zajednici (32 posto) te nevladinom sektoru (17.3 posto). Političke stranke (10 posto) i političari (7.3 posto) pridobili su najmanje povjerenja građana.


    U odnosu na 2024. godinu zabilježen je pad povjerenja građana i to najviše u NVO sektor, međunarodnu zajednicu i političare. Neznatan rast povjerenja je primjećen kod medija i institucijama vlasti.


    Na nivou entiteta primjećene su određene razlike. U FBiH najviše se vjeruje medijima, a potom institucijama vlasti i vjerskim ustanovama, dok je u RS situacija obrnuta, najviše se vjeruje vjerskim zajednicama, dok se ostalim institucijama ne vjeruje mnogo. Tako u rad medija vjeruje svega 18,6 posto građana u RS, a što je otprilike na istom nivou povjerenja građana u političare i političke stranke.


    "Ovakvu situaciju nikada prije nismo imali", izavila je Milkica Milojević, novinarka koja je danas u Banjoj Luci predstavila istraživanje. Istovremeno, građani u FBiH vjeruju najviše medijima i to više od 90 posto.


    Takođe, povjerenje u institucije generalno je trenutno više kod stanovnika FBiH, nego kod stanovnika RS. Povjerenje u političke partije i političare veće je u RS, nego u FBiH. Povjerenje građana RS u NVO i međunarodnu zajednicu ne postoji, dok istraživači iz agencije Prime communications, vjeruju da je to rezultat svega što se dešavalo proteklih mjeseci u BiH i tiče se prestanka rada USAID-a i kampanje protiv te organizacije.


    Da je rad pojedinih novinara politički motivisan smatra 82,4 posto ispitanika u BiH, 74 posto ispitanika iz FBiH i 96,4 posto ispitanika iz RS. U odnosu na 2024. godinu kod stanovnika RS bilježi se značajan skok onih koji smatraju da je rad nekih novinara politički motivisan.


    U FBiH televizija je još uvijek prvi izbor za informisanje, slijedi internet i društvene mreže. U RS internet je primarno sredstvo za informisanja, daleko više od televizije.


    Nakon prezentacije istraživanja, glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina Sandra Arbutina saopštila je da se nalazi u radnoj grupi za izradu zakona o medijima, ali da nikada članovi radne grupe nikada nisu imenovani.


    "Sastali smo se jednom i to je to. Znam da je predviđeno osnivanje registra medija, ali se plašim kako će to izgledati u praksi", rekla je ona.


    Aleksandar Trifunović, urednik portala Buka poručio je da političari u RS, prije svega predsjednik RS, nastavlja da targetira novinare kao državne neprijatelje i da se stvara takav narativ u javnosti.


    "Ovo uopšte nije bezazlena situacija", zaključio je.


    Istraživanje o medijskim slobodama u BiH prezentovano je danas povodom Svjetskog dana slobode medije koji se obilježava 3. maja.

    Možda će vam se svidjeti