Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Trump o haotičnim posljedicama carina: Ponekad morate uzeti lijek da nešto popravite

    Očekuje se totalni potop berzi: Moguća "ekonomska nuklearna zima"

    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Evan Vucci)
    Euronews.ba/Index.hr
    Objavljeno

    Američki predsjednik Donald Trump izjavio je sinoć da "ponekad morate uzeti lijek" kad su ga novinari upitali kako komentira turbulencije na globalnim tržištima kapitala, dodajući da nije namjerno uticao na rasprodaje na tržištima, dok terminska tržišta ukazuju na još jedan težak dan na berzi.

    ADVERTISEMENT

    "Ne želim da nešto pada, ali ponekad morate uzeti lijek da biste nešto popravili", rekao je Trump, obraćajući se novinarima u avionu Air Force One u vezi s ekonomskim posljedicama njegovih sveobuhvatnih carina.


    "Druge zemlje su nas loše tretirale jer smo imali glupo vodstvo koje je dopustilo da se to dogodi", dodao je.


    Čvrsta pozicija


    Trump u razgovoru s novinarima nije pokazao nikakav znak odustajanja od svojih planova oko carinske politike niti zabrinutost zbog golemih gubitaka na Wall Streetu, koji su već izbrisali gotovo 6.000 milijardi dolara vrijednosti američkih dionica u četvrtak i petak. "Što će se dogoditi s tržištima, ne mogu vam reći. Ali naša je zemlja mnogo jača", ustvrdio je Trump.




    Kazao je i da neće sklopiti dogovor s Kinom ako se ne riješi trgovinski deficit koji SAD ima s tom zemljom. "Ako ne riješimo taj problem, neću sklopiti dogovor", rekao je Trump. Dodao je da je razgovarao s europskim i azijskim čelnicima o carinama koje je uvela njegova administracija, naglašavajući da "umiru od želje da se dogovore".


    "Dolaze za stol. Žele razgovarati, ali nema razgovora osim ako nam ne plate puno novca na godišnjoj bazi", izjavio je Trump.


    Nove carine stupaju na snagu


    Američki carinici počeli su u subotu naplaćivati Trumpove jednostrane carine od 10 posto na sav uvoz iz više od 180 država. Više "recipročne" carinske stope, koje se kreću u rasponu od 11 do 50 posto za pojedinačne zemlje, trebale bi stupiti na snagu u srijedu.


    U međuvremenu, terminski indeksi na Wall Streetu u minusu su oko 4 posto, što upućuje da će se u ponedjeljak nastaviti rasprodaja na tržištima koja je pogodila globalne burze u četvrtak i petak.


    Azijske burze na početku trgovanja u ponedjeljak ponovno su oštro pale, pri čemu je indeks najveće azijske burze, Tokijske, potonuo 8 posto.


    U nedjelju navečer popustila je i cijena bitcoina, koja je prošle sedmice još nekako odolijevala široko rasprostranjenoj korekciji cijena financijske imovine, spustivši se za 4 posto, ispod 79.000 dolara, piše Wall Street Journal.


    Sumorniji izgledi za globalni gospodarski rast uslijed trgovinskog rata korigirali su dodatno i cijene nafte u nedjelju, povrh njihova oštrog pada prošle sedmice.


    Kako rastu zabrinutosti da bi carine mogle dovesti do viših cijena za kompanije, smatra se da bi to moglo usporiti privredne aktivnosti i u konačnici naštetiti potražnji za naftom.


    Sve veća vjerovatnoća recesije


    Terminske cijene nafte na američkom tržištu u nedjelju navečer pale su za više od tri posto, na 59,74 dolara za barel, nakon što su prošle sedmice potonule za 6 posto, na najnižu razinu od travnja 2021. Cijena barela Brenta na londonskoj burzi pala je za 2,12 dolara, na 63,46 dolara.


    Pala je čak i cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurnim vremenima. Unca zlata pojeftinila je za 0,6 posto, na 3.018 dolara. Taj pad navodi trgovce zlatom na pitanje uzimaju li možda ulagači dobit tamo gdje mogu, kako bi pokrili svoje gubitke na drugim vrstama financijske imovine, što bi se onda moglo pretvoriti u rasprodaju koja se sama pojačava.


    "Veličina i razorni učinak američke trgovinske politike, ako se održi, bili bi dovoljni da još uvijek zdravu američku i globalnu ekspanziju gurnu u recesiju", rekao je Bruce Kasman iz JPMorgana, procjenjujući rizik od recesije na visokih 60 posto.


    Posao je igra povjerenja


    Menadzer hedge fonda Bill Ackman upozorio je da bi Trumpove carine mogle odvesti svijet u "ekonomsku nuklearnu zimu" te pozvao na 90-dnevnu pauzu u carinama. Ackman, koji je jedan od Trumpovih najistaknutijih pristaša s Wall Streeta, upozorio je u podužem postu na X-u da predsjednik gubi povjerenje poslovnih čelnika. Prema Forbesu, Ackmanova imovina vrijedi 9,1 milijardu dolara.


    "Zemlja 100% stoji iza predsjednika u utvrđivanju globalnog sustava carina koji je zemlju doveo u nepovoljan položaj. Ali posao je igra povjerenja. Predsjednik Donald Trump uzdigao je pitanje carina u najvažnije geopolitičko pitanje na svijetu i privukao pozornost svih.




    Možda će vam se svidjeti