Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Desetine ljudi povrijeđeno u Ukrajini u ruskim napadima na stambena područja

    SAD: Kako je došlo do curenja informacija iz američke Nacionalne sigurnosti?

    Donald Trump, JD Vance, Pete Hegseth (Izvor: AP Photo/Alex Brandon)
    Euronews.ba/agencije
    Objavljeno

    Nakon što je je glavni urednik američkog časopisa "The Atlantic" u ponedjeljak objavio da je greškom dodat u grupni čet u kojem su uključeni najviši zvaničnici američke administracije, a u vezi plana bombaradovanja Huta, reakcije se ne stišavaju. Mediji ovu karakterišu kao najveći skandal Trumpove administracije.

    ADVERTISEMENT

    Jeffrey Goldberg, ovu priču objavio je u ponedelajk u časopsisu "The Atlantic" sa snimcima zaslona razgovora koji su trajali nekoliko sedmica.


    Naime, on je kako tvrdi greškom dodat u čet "Huti PC mala grupa" 13. marta nakon što je dva dana prije primio zahtjev za povezivanje sa naloga američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Michael Waltza. Ukupno je 18 zvaničnika bilo u grupnom razgovoru, rekao je novinar, uključujući potpredsjednika JD Vance, državnog sekretara Marca Rubija, ministra obrane Pete Hegseth, Trampovog posebnog izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa i direktora CIA-e Johna Ratcliffa.


    U jednom od skrinšotova koje je Goldberg podjelio, mogu se videti poruke neposredno nakon izvedenog napada na položaje Huta u Jemenu.


    "Dobar početak", napisao je John Ratcliff dok je Michael Waltz dodao emodžije pesnice, američke zastave i vatre. Dok su za JD Vanca ovi napadi greška jer su "nekonzistentni" sa predsjednikovim porukama o Evropi, ali da toga Trump nije svjestan. Suseckim kanalom prolazi tek tri posto američke trgovine, za razliku od evropskih 40 posto, pisao je Vance.


    Micheal Waltz, Pete Hegseth (AP Photo/Alex Brandon)



    Američka akcija na račun Evropljana


    Polemika se dalje nastavlja o mogućnosti da Evropa plati američku zaštitu ključnih trgovačkih ruta.


    "Da li sada ili za nekoliko nedjelja, SAD će morati da otvore ove trgovačke puteve", napisao je Micheal Waltz.


    U daljim porukama, rekao je da na Trampov zahtjev njegov tim radi sa Ministarstvom odbrane i Stejt departmentom na "procjeni troškova ovakve akcije i da ispostavi račun Evropljanima".


    Onda se ponovo pojavljuje i nalog potpredsjednika Vancea, koji piše da bi udari odgovarali Evropljanima zbog njihove zavisnosti od tih trgovačkih puteva, dodajući: "Mrzim da spasavam Evropu ponovo."


    Ubrzo mu je odgovorio ministar odbrane Pit Hegseth.


    "Potpredsjedniče, u potpunosti djelim vaš prezir prema evropskim grebatorima. Patetično", istakao je Hegseth.


    Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes rekao je da su poruke koje su procurile očigledno "autentične".




    Goldberg je mnoge poruke iz prepiske izostavio, ali je naveo da su i njima bili opreativni detalji o planu napada, uključujući "informacije o ciljevima, oružju koje će Ujedinjeno Kraljevstvo upotrebiti i redosledu napada". Samo dva sata nakon što je Goldberg primio detalje napada 15. marta, Velika Britanija je započela niz zračnih napada na ciljeve Huti u Jemenu.



    Reakcije, poricanja i priznanja


    Niko nije slao poruke o ratnim planovima i to je sve što imam da kažem o tome", rekao je Hegset novinarima na Havajima, Goldberga je nazvao "lažljivim i visoko diskreditiranim takozvanim novinarom koji iznova i iznova pravi karijeru na trgovanju i prevarama", a i "tip je koji se bavi đubretom".


    Goldberg je demantovao Hegsethove primjedbe, rekavši da su laž.


    "Slao je poruke o ratnim planovima. Slao je poruke o planovima napada. Kada će mete biti ciljane. Kako će biti gađane. Ko je bio na meti. Kada se dogodio sljedeći niz napada", rekao je Goldberg za CNN.


    Donald Tramp je rekao da nije upoznat sa incidentom: "Ne znam ništa o tome. Nisam veliki obožavalac Atlantika", dok je na održanom sastanku u Bijeloj kući, održanom juče, izrazio povjerenje u svoj tim za nacionalnu sigurnost, rekavši da je nacionalana sigurnost jača nego ikad, kao i da Michael Waltz neće biti otpušten.


    Demokrate su pozvale na odgovornost, rekavši da curenje informacija predstavlja kršenje nacionalne sigurnosti SAD, preneo je Reuters, dok je potpredsjednik obavještajnog odbora Senata Mark Warner osudio je slučaj curenja informacija "traljavo, nemarno i nekompetentno".


    Michael Waltz (Izvor: AP Photo/Ted Shaffrey, File)



    Preuzimanje odgovornosti i uvrede


    Već u utorak Mike Waltz preuzeo je "punu odgovornost" za uključivanje novinara u privatnu grupu.


    "Preuzimam punu odgovornost. Ja sam izgradio grupu", rekao je Waltz za "Fox News". Na pitanje kako je došao do Goldbergovog broja telefona, Waltz je naveo da je broj novinara slučajno bio naveden pod nečijim drugim imenom, odnosno imenom osobe koju je planirao da ubaci u grupu.


    "Da li ste ikada imali nečije ime navedeno u vašim kontaktima, a onda tamo imate nečiji broj? Da? Imate nečiji broj pod kontaktom nekog drugog. Tako da naravno nisam vidio ovog gubitnika u grupi. Izgledalo je kao neko drugi. Sada pokušavamo da shvatimo da li je to uradio namjerno ili se to desilo na neki drugi tehnički način", rekao je Waltz.


    Pritom nije imenovao osobu koju je namjeravao da doda u grupu, već je rekao da ta osoba za koju je mislio da je u četu nikada nije bila tu. Waltz je takođe podržao američkog ministra odbrane Petea Hegsetha.


    Usput, Waltz je kritikovao Goldberga, nazvavši ga "najmanjim novinarskim ološem" i negirajući bilo kakvu ličnu povezanost s njim, sem što ga zna po užasnoj reputaciji.



    Aplikacija Signal i najbolji tehnički umovi


    Waltz je razgovarao sa Elonom Muskom o curenju informacija i obećao da će ovo pitanje istražiti "najbolji tehnički umovi".


    Državni službenici su koristili aplikaciju Signal za organizacionu korespondenciju, ali ona nije povjerljiva i mogla bi biti otvorena za hakiranje uprkos tome što pruža end-to-end enkripciju, navode agencije.


    Predsjednica kompanije Signal, Meredith Whittaker, nije komentarisala situaciju, ali je istakla je sigurnosne prednosti te aplikacije za razmjenu poruka, opisavši je kao ''zlatni standard u privatnim komunikacijama", istakavši sigurnosne prednosti Signala u odnosu na aplikaciju za razmjenu poruka WhatsApp, u vlasništvu kompanije Meta.


    Možda će vam se svidjeti