U Briselu je održan vanredni summit Europske unije, dok su se nastavili intenzivni sukobi u Ukrajini, a napetosti na međunarodnoj sceni dodatno su eskalirale.
Upozorenje Rusije prema Europskoj uniji i najnovije prijetnje iz Kremlja bili su u središtu međunarodnih razgovora, dok su SAD i Ukrajina dogovarali sastanak u Rijadu, nastojeći pronaći izlaz iz ovog krvavog sukoba.
Zelenski: Rusija mora prestati s napadima na ukrajinsku infrastrukturu
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je sinoćnje napade Rusije na ukrajinsku energetsku i plinsku infrastrukturu. Na Telegramu je naglasio da je tijekom napada korišteno gotovo 70 raketa i gotovo 200 dronova.
Također, napadima su pogođene i stambene zgrade, uključujući i kuću u Harkivu gdje je nekoliko ljudi ozlijeđeno. Zelenski je zahvalio Francuskoj na isporuci borbenih zrakoplova F-16 i Mirage-2000, koji su se pokazali ključnima u presretanju ruskih krstarećih raketa.
Ukrajina, kako je istaknuo Zelenski, ostaje posvećena mirnom rješenju, ali prvi korak prema tome mora biti prisiliti Rusiju da obustavi napade koji uništavaju živote ukrajinskog stanovništva.
EU planira zamijeniti Starlink u Ukrajini
Francuski satelitski operater Eutelsat potvrdio je kako vode napredne pregovore s Europskom unijom o jačanju satelitskog internetskog pristupa u Ukrajini, što bi moglo poslužiti kao zamjena za Starlink, uslugu koju je Elon Musk ranije osigurao Ukrajini.
Ovaj potez mogao bi dodatno ojačati europsku prisutnost u Ukrajini u ovom tehnološkom segmentu.
Kremlj je zaprijetio da će poduzeti odgovarajuće mjere kako bi osigurao vlastitu sigurnost u slučaju da Europska unija nastavi s razvojem obrambenog sektora, što Rusija vidi kao prijetnju.
Dmitrij Peskov, glasnogovornik ruskog predsjednika, izjavio je da EU aktivno raspravlja o svojoj militarizaciji, što Rusija doživljava kao prijetnju usmjerenu protiv nje.
Također, Peskov je ukazao na kontradikciju između konfrontacijskog stava Bruxellesa i napora za postizanjem mirnog rješenja u Ukrajini.
Napad na energetsku infrastrukturu, Poljska digla avione
Rusija je tokom noći izvela masivne napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, a ministar energetike Ukrajine German Galuščenko izvijestio je da je ozlijeđeno najmanje 10 osoba, uključujući i dijete.
Galuščenko je istaknuo kako Moskva nastoji uništiti temeljnu infrastrukturu Ukrajine, ostavljajući građane bez struje i topline.
U susjednoj Poljskoj, vojska je podigla borbene avione kao odgovor na potencijalne prijetnje iznad granice.
Macron i Putin u verbalnom okršaju
Dok je francuski predsjednik Emmanuel Macron usporedio Vladimira Putina s Napoleonovim pokušajem stvaranja imperija, Putin je uzvratio da neki političari u Europi "zaboravljaju što se dogodilo Napoleonima" i "još sanjaju o vladavini iz prošlih vremena".
Ova razmjena optužbi samo je dodatno zakomplicirala odnose između Moskve i Pariza.
Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo objavilo je da je prošlog noći ruski napad na ukrajinsku industriju vađenja plina bio posebno intenzivan. Prema službenim podacima, Rusija je ispalila 67 projektila i 194 drona, dok su ukrajinske snage uspjele oboriti 33 krstareće rakete i 100 dronova.
U obrani su sudjelovali borbeni avioni F-16 i francuski Mirage 2000, koji su prvi put angažirani u borbenim operacijama otkako su stigli u Ukrajinu prije mjesec dana. Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo pohvalilo je učinkovitost Mirageova u presretanju ruskih raketa, što potvrđuje važnost francuske podrške.
Kremlj o mirovnim pregovorima
Rusija je također ukazala na mogućnost ponovnog otvaranja pregovora s Ukrajinom. Nacrt mirovnog sporazuma iz 2022. godine, koji je bio tema prvih pregovora između dvije strane u Istanbulu, mogao bi poslužiti kao polazna točka za rješenje sukoba, kazao je Kremlj. Ipak, na terenu se sukobi nastavljaju, a međunarodni pritisak za diplomatsko rješenje postaje sve jači.
S obzirom na eskalaciju sukoba i rastuće napetosti, svijet i dalje iščekuje daljnji razvoj situacije u Ukrajini i moguće nove međunarodne inicijative za mir.