U novembru je Donald Trump imenovao penzionisanog generala Keitha Kelloga za specijalnog ukrajinskog mirovnog izaslanika koji će voditi pregovore o potpunom ratu u Rusiji. Ali nakon prvih telefonskih poziva s Kijevom i Moskvom, rekao je da će razgovore voditi druga osoba - njegov izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff.
Donald Trump je u srijedu obavio nekoliko ključnih telefonskih poziva: prvo je nazvao ruskog predsjednika Vladimira Putina, a gotovo odmah nakon toga, ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, razgovarajući s njima o potencijalnom napretku mirovnih pregovora.
Američki predsjednik koji je okončao diplomatsku izolaciju svog ruskog kolege i njegova izjava nakon toga da su se Trump i Putin dogovorili da "sarađuju, vrlo, vrlo blisko, uključujući posjete međusobne sastanke" izazvali su šokove u Kijevu i Evropi i zasjenili važnija pitanja, kao što je sastav pregovaračkog tima koji je Trump najavio.
"Zamolio sam državnog sekretara Marka Rubija, direktora CIA-e Johna Ratcliffea, savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Waltza i ambasadora i specijalnog izaslanika Stevea Witkoffa da vode pregovore koji će, snažno osjećam, biti uspješni", rekao je Trump.
Međutim, Witkoff je ranije imenovan za Trumpovog specijalnog izaslanika za Bliski istok, dok je penzionisani general Keith Kellogg u početku imao zadatak da vodi slučaj Ukrajine i Rusije. Da li je Trump promijenio svog izaslanika?
Penzionisani general američke vojske ili tajkun za nekretnine?
U julu 2023., dok je išao za Ukrajinu, Kellogg je prvi skrenuo pažnju na sebe nakon što je branio odluku Washingtona da pošalje kasetnu municiju u Kijev, rekavši: "Kada donesete odluku da podržite naciju u ratu, dajte sva sredstva potrebna da se to završi. Rat je rat."
"Ako želite da Ukrajinci pobijede“, rekao je, "dajte im sve što možete da pobijede u toj borbi", uzviknuo je tada Kelog.
U novembru, nakon pobjede na predsjedničkim izborima, Trump je imenovao penzionisanog general-potpukovnika američke vojske za svog specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju.
U junu je Reuters izvijestio da su Kellogg i još jedan od Trumpovih najboljih savjetnika, Frederick H Fleitz, predložili obustavu vojne pomoći Ukrajini osim ako Kijev ne pristane na mirovne pregovore s Rusijom. Njih dvojica su također navodno predložili zamrzavanje linija fronta u njihovoj trenutnoj poziciji i uklanjanje pristupa Ukrajine NATO-u sa stola, piše Euronews.com.
Washington bi također upozorio Moskvu da bi svako odbijanje pregovora rezultiralo povećanom podrškom SAD Ukrajini, rekao je Kellogg u intervjuu.
Prošle srijede, Kellogg je rekao da će prisustvovati Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji — koja je zakazana za ovu sedmicu — kako bi se razgovaralo o okončanju rata. "Radujem se što ću govoriti o (Trumpovom) cilju da se okonča krvavi i skupi rat u Ukrajini", napisao je Kellogg u objavi na X.
Ali nije penzionisani oficir američke vojske otišao u Moskvu samo nekoliko dana prije konferencije o sigurnosti. Bio je to Trumpov specijalni izaslanik za Bliski istok, Witkoff.
Witkoff u Moskvi
Witkoff je u utorak posjetio ruski glavni grad kako bi vratio američkog državljanina Marca Fogela, učitelja koji je tamo proveo više od tri godine u pritvoru zbog optužbi za posjedovanje droge.
Ranije tog dana, mediji su izvijestili da je privatni avion u vlasništvu Witkoffa — a koji je Trump često koristio u prošlosti — sletio u Moskvu.
U početku je Putinov portparol Dmitrij Peskov negirao sve izvještaje, rekavši da Kremlj nema informacija o Witkoffovom dolasku.
Kasnije je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova priznala da je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov održao zakazani sastanak sa američkom ambasadoricom Lynne Tracy. Nije komentarisala da li je i Witkoff učestvovao na tom sastanku.
U međuvremenu, američki mediji su izvijestili da je Witkoff imao više sastanaka u ruskoj prijestonici. Prema Fox Newsu, Witkoff je imao tri i po sata sastanak s Putinom dok je bio u Moskvi, a sve kako bi dogovorio Fogelovo oslobađanje.
Prema The New York Timesu, Witkoffova misija u Moskvi nije bila potpuno iznenađenje. Prije nekoliko sedmica, Trump je navodno tajno proširio Witkoffov mandat izvan bliskoistočnih poslova, dajući mu zadatak da uspostavi pregovarački kanal s Rusijom i istražuje opcije za "mirno rješenje rata".
Sa svojim iskustvom u nekretninama, Witkoff jedva da ima diplomatske akreditive. Ipak, ranije ove godine, on je bio Trumpov "čovjek u prostoriji" u pregovorima o prekidu vatre i razmjeni talaca između Izraela i Hamasa, zajedno sa zvaničnikom Bidenove administracije Brettom McGurkom i katarskim premijerom Sheikhom Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Thanijem.
Prema NYT-u, njegov "direktan, otvoren i agresivan stil pregovaranja doprinio je osiguravanju sporazuma o prekidu vatre, prema kojem su 33 taoca koje drži Hamas trebala biti razmijenjena za otprilike 1.000 palestinskih zarobljenika".
Od Minhena do Bliskog istoka
Također bi moglo biti da bi mu njegove veze na Bliskom istoku mogle pomoći da pregovara o sporazumima između Ukrajine i Rusije, posebno onih s Katarom i Saudijskom Arabijom.
Iako Katar ne pruža Ukrajini vojnu podršku niti podržava sankcije protiv Rusije, od 2023. godine djeluje kao glavni posrednik između Kijeva i Moskve kako bi osigurao povratak djece koju je Rusija ilegalno deportirala sa okupiranih ukrajinskih teritorija.
Što se Saudijske Arabije tiče, krajem januara šef kabineta Zelenskog Andrij Jermak rekao je da su u toku pripreme za posjetu ukrajinskog predsjednika Saudijskoj Arabiji.
Sam Jermak se sastao sa Witkoffom u Auschwitzu 29. januara na obilježavanju 80. godišnjice oslobođenja nacističkog logora smrti, gdje su razgovarali o "izazovima vijesti iz zapadnog svijeta".
Ostaje nejasno koja su posebna ovlaštenja Witkoffu dodijeljena i po čemu se ona razlikuju od Kelloga, zvaničnog američkog specijalnog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu.
Međutim, postoji više znakova koji ukazuju na mogućnost da Bliski istok, a ne Minhen, igra glavnu ulogu u svakom mogućem dogovoru koji bi okončao ruski rat protiv Ukrajine.