Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Prekid vatre stupio na snagu: Hamas i Izrael započinju razmjenu talaca

    Trump, carine i trgovinski ratovi: Ko su glavni partneri SAD-a?

    Donald Trump (Izvor: AP/Evan Vucci)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Predsjednik Donald Trump pobijedio je na američkim izborima obećanjem da će "Ponovno učiniti Ameriku velikom". Kako se MAGA pokret okreće prema unutra, što bi to moglo značiti za međunarodnu trgovinu?

    ADVERTISEMENT

    Pred američkim izborima prošle godine, predsjednik Donald Trump proglasio je "carinu" "najljepšom riječi u rječniku".


    Nastavljajući poruke koje je slao tijekom svog prvog mandata, republikanski vođa protestirao je protiv stranog utjecaja u SAD-u, zagovarajući pristup "Amerika na prvom mjestu".


    Temelj Trumpove trgovinske politike je povoljan odnos prema američkim tvrtkama - strategija osmišljena kako bi se povećala ekonomija i potaknulo zapošljavanje.


    Iako stručnjaci upozoravaju da ovo možda neće uspjeti u praksi, predsjednik je sada poduzeo korake kako bi smanjio strane uvoze.


    Niz carina bio je najavljen tijekom vikenda, a očekuje se da će ih biti još.


    Euronews iznosi glavne trgovinske partnere SAD-a i istražuje tko bi mogao biti pogođen tim naknadama.





    Vanjska trgovina s SAD-om


    Prema najnovijim podacima, Meksiko je bio glavni trgovinski partner SAD-a prošle godine, ostvarivši 776 milijardi eura poslovanja (samo robom).


    To je 15,9% ukupne trgovine SAD-a.


    Na drugom mjestu, Kanada je činila 14,3% trgovine SAD-a. Kina i Njemačka bile su sljedeće, s rezultatima od 10,9% i 4,4% respektivno.


    Vrijednost trgovine između zemalja može se podijeliti na ukupne iznose izvoza i uvoza.


    SAD, na primjer, uvozi više iz Meksika nego što izvozi, s uvoznim dobrima u vrijednosti od 466,6 milijardi eura i izvozom u vrijednosti od 309,4 milijarde eura.


    To znači da SAD ima trgovinski deficit s Meksikom.


    SAD također ima trgovinski deficit s Kanadom, jer su uvozi vrijedni 377,2 milijarde eura, dok je izvoz prema Kanadi iznosio 322,4 milijarde eura.


    Uvozi iz Kine u SAD vrijedili su 401,4 milijarde eura, dok je izvoz iznosio 131 milijardu eura prošle godine.


    SAD ima trgovinski deficit s mnogim zemljama, što znači da kupuju više nego što šalju.


    To nije slučaj za zemlje poput Nizozemske - gdje SAD šalje više nego što kupuje.


    Procjenjuje se da je 1.077.956 američkih radnih mjesta podržano američkim trgovinskim i investicijskim odnosima s Nizozemskom u 2023. godini, prema nizozemskom vladinom web-mjestu.


    Ta brojka odnosi se na nizozemske kompanije koje rade u Sjedinjenim Državama, kao i izvoz dobara i usluga iz Nizozemske u SAD.


    Što se tiče Ujedinjenog Kraljevstva, podaci SAD-a sugeriraju trgovinski suficit - što znači da Britanci kupuju više iz SAD-a nego što izvoze.


    Ipak, podaci s druge strane Atlantskog oceana prikazuju drugačiju sliku.


    Ured za nacionalnu statistiku Ujedinjenog Kraljevstva zabilježio je da je UK imao trgovinski suficit s SAD-om u 2023. godini od 71,4 milijarde funti (88,19 milijardi dolara).


    To se odnosi na robu i usluge.


    S druge strane, Američki ured za ekonomske analize (BEA) izvijestio je o suficitu od 14,5 milijardi dolara (14,2 milijarde eura), što sugerira da SAD šalje više prema UK nego što uvozi iz tamo.


    Američki i britanski ekonomisti rade na ponovnom usklađivanju podataka od 2017. godine.



    Trumpovo obrazloženje


    Carina od 25% na američke uvoze iz Kanade, kao i 10% naknada na robu iz Kine, stupit će na snagu u utorak.


    Meksiko se pripremao za udar carine od 25%, iako je Trump u ponedjeljak povukao ovu prijetnju.


    Predsjednik je tvrdio da su carine protiv Kine, Meksika i Kanade djelomično povezane s njihovim neuspjehom u zaustavljanju krijumčarenja fentanila u SAD.


    Predsjednica Meksika, Claudia Sheinbaum, pristala je poslati 10.000 vojnika na granicu kako bi se uhvatili krijumčari, što je potaknulo Trumpa da privremeno obustavi planove za carine.


    Što se tiče proizvoda iz EU, predsjednik Trump je rekao da su carine "definitivno" na putu.


    Novinarima u Marylandu izjavio je: "Oni ne uzimaju naše aute, ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode, uzimaju gotovo ništa, a mi uzimamo sve od njih."


    Jedan od razloga Trumpove podrške carinama jest njegova želja da promovira američke tvrtke i radnike.


    "Prema mom planu, američki radnici više neće biti zabrinuti da će izgubiti svoje poslove zbog stranih nacija, umjesto toga, strane nacije će biti zabrinute da će izgubiti svoja radna mjesta zbog Amerike“, rekao je prošle godine na predizbornim skupovima.


    Iako suđenja stranih konkurenata mogu pomoći američkim kompanijama, stručnjaci su istaknuli nekoliko rizika.


    Naime, ako američke tvrtke nastave kupovati robu iz inozemstva, vidjet će kako im rastu troškovi ako inozemni dobavljači zadrže svoje cijene.


    Neke američke kompanije mogu odlučiti prenijeti ove troškove na potrošače, što znači da bi cijene dobara i usluga mogle porasti.


    Ako cijene porastu dovoljno, to bi također moglo rezultirati povećanjem kamatnih stopa ako Savezne rezerve odluče da je potrebno obuzdati inflaciju.


    To ograničava kreditiranje i može negativno utjecati na radna mjesta ako tvrtke budu prisiljene otpuštati radnike.


    Još jedan učinak carina jest da općenito uzrokuju povećanje vrijednosti dolara, što bi moglo učiniti proizvode američkih izvoznika manje konkurentnima na globalnoj razini.


    To je zato što će biti relativno skuplji za potrošače u inozemstvu, što bi moglo širiti trgovinske deficite.


    "Nedavno najavljene američke carine imat će ograničen ukupni utjecaj na Europu“, rekao je Julian Hinz, ekonomist na Kiel Institutu i Sveučilištu Bielefeld.


    "Iako viša cijena i poremećaji u opskrbnim lancima predstavljaju izazove, neke europske kompanije mogle bi profitirati od trgovinskih skretanja ako kanadski ili meksički proizvodi postanu skuplji“, rekao je za Euronews.


    Hinz je ipak dodao da će se ova slika promijeniti ako prijetnja carinama na EU postane stvarnost.

    Možda će vam se svidjeti