Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Trump, carine i trgovinski ratovi: Ko su glavni partneri SAD-a?

    Netanyahu u SAD-u: Pregovori o Gazi, odnos s Trumpom i izazovi na Bliskom istoku

    Trump i Netanyahu, Maj 2017., (Izvor: AP Photo/Sebastian Scheiner, File)
    AlJazeera, Euronews.ba
    Objavljeno

    Druga faza sporazuma o prekidu vatre u Gazi, Iran i njegovi saveznici te arapski susjedi na Bliskom istoku ključne su teme na dnevnom redu.

    ADVERTISEMENT

    Izraelski premijer Benjamin Netanyahu stigao je u Sjedinjene Američke Države kako bi se sastao s predsjednikom Donaldom Trumpom i drugim dužnosnicima njegove administracije kako bi razgovarali o sporazumu o prekidu vatre u Gazi i njegovim planovima za Bliski istok.


    Po dolasku na zračnu bazu Andrews u Marylandu u nedjelju, Netanyahu je dočekan crvenim tepihom od strane visokih izraelskih dužnosnika i počasne garde koja je nosila američke i izraelske zastave.


    Ko su njegovi sugovornici, što je na dnevnom redu i zašto je ovaj posjet značajan?


    Kada se sastaje s Trumpom i drugima?


    U ponedjeljak, izraelski premijer planira sastanak sa Stevom Witkoffom, novim američkim predstavnikom za Bliski istok. Witkoff je široko priznat uključujući i posrednike poput Katara za pomoć u posredovanju u sporazumu o prekidu vatre u Gazi koji je stupio na snagu u siječnju.


    Dan kasnije, u Bijeloj kući je zakazan sastanak između Netanyahua i Trumpa.


    Netanyahu će se u srijedu sastati s američkim vojnim liderima u Pentagonu, a u četvrtak slijede sastanci s članovima Kongresa.


    Zašto je tajming posjeta značajan?


    Njegov posjet poklapa se s očekivanim pregovorima između Izraela, Hamasa i posredničkih zemalja o drugoj fazi sporazuma o prekidu vatre u Gazi.


    Izraelski premijer ponovio je da se nada brzom povratku borbama, ističući svoju namjeru da zadrži izraelsku vojnu okupaciju dijelova Sirije i Libana.


    Nakon što je jedan od njegovih ministara iz krajnje desnice napustio vladu, Netanyahu je pod političkim pritiskom da njegova koalicija pokaže vojnu nadmoć u regiji, uključujući proširene vojne napade.


    Witkoff, američki izaslanik za regiju, trebao bi nastaviti razgovore s posrednicima Katarom i Egiptom nakon susreta s Netanyahuhem u Washingtonu, DC.


    Posjetivši Washington dva tjedna nakon Trumpove inauguracije, Netanyahu je postao prvi strani državni dužnosnik pozvan na službeni posjet Bijeloj kući.


    Sastanci također dolaze u vrijeme globalnih zabrinutosti zbog Trumpove najavljene uvođenja carina protiv Kanade, Meksika i Kine, koje se očekuju početi od utorka.


    Tri glavna trgovinska partnera SAD-a najavila su mjere odmazde, a američki predsjednik prijetio je i Europskoj uniji s carinama. Europska unija upozorava da će uzvratiti ako bude meta.


    Na što se Netanyahu fokusira?


    Prije nego što je krenuo u SAD, Netanyahu je rekao da će se fokusirati na ciljeve koje je Izrael postavio za rat u Gazi, tijekom svojih sastanaka.


    To uključuje postizanje potpune pobjede nad Hamasom i oslobađanje svih zatvorenika u Gazi, uz naglasak na "rješavanje iranske terorističke osi u svim njenim komponentama", u odnosu na Teheranom vođenu "osovinu otpora".


    Međutim, Hamas je brzo ponovno preuzeo kontrolu nad Gazom, naglašavajući da neće osloboditi više zatvorenika tijekom druge faze, ako izraelska strana ne ispuni svoja obećanja i ne okonča vojnu okupaciju enklave.


    Netanyahu je rekao da su odluke koje su Izrael i SAD donijeli tijekom rata već promijenile lice Bliskog istoka i da namjerava "dodatno precrtati kartu na bolje".


    Također razmatra daljnju normalizaciju odnosa s arapskim zemljama u regiji unatoč razaranju rata i Trumpovom planu da "očisti" Gazu tako da vrši pritisak na Egipat i Jordan da prihvate stotine hiljada više raseljenih Palestinaca.


    Vlade u Kairu i Amanu odbile su Trumpov prijedlog.


    Kako se razvija odnos Netanyahu-Trump?


    Dvojica lidera imala su snažnu alijansu tijekom Trumpovog prvog mandata, kada je priznao Jeruzalem kao glavni grad Izraela i preselio američko veleposlanstvo tamo.


    Trump je također priznao izraelski suverenitet nad okupiranim Golanskim visovima i posredovao u Abrahamovim sporazumima dogovorima koji su normalizirali odnose Izraela s Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Bahreinom.


    Međutim, nakon pobjede predsjednika Joea Bidena, Netanyahu mu je brzo čestitao, za razliku od mnogih drugih Trumpovih bliskih saveznika koji su oklijevali ili ponovili njegove neutemeljene tvrdnje o izbornoj prijevari.


    Trump je navodno bio ljut na Netanyahua nakon toga, a njih dvojica nisu imali mnogo kontakta.


    No, njihov je odnos postupno obnovljen nakon Netanyahuovog povratka na vlast u Izraelu s vladom krajnje desnice početkom 2023. godine, unatoč povremenoj Trumpovoj kritici vođenja rata u Gazi.


    Netanyahu je rekao da činjenica da ga je Trump pozvao kao prvog stranog dužnosnika na službeni posjet nakon svoje inauguracije predstavlja "svjedočanstvo snage izraelsko-američke alijanse" i "snage našeg osobnog prijateljstva".


    Hoće li biti protesti?


    Netanyahu je bio dočekan s mnogim protestima prilikom posljednjeg posjeta Washingtonu DC prošle godine, dok su američki zakonodavci obarali rekorde koliko su puta ustali na noge tokom njegovog govora u Kongresu.


    Slični ulični protest i online izrazi protesta i osude očekuju se i ovaj put.


    Slično kao i tokom prethodnog posjeta Netanyahua, neki demokratski zakonodavci mogli bi odlučiti preskočiti govore i sastanke ili izraziti kritiku prema neuvjetnoj američkoj podršci Izraelu, unatoč njegovoj odgovornosti za smrt više od 61.700 Palestinaca u Gazi, prema podacima Ureda za medije Vlade Gaze.


    Također, nekoliko hiljada ljudi poginulo je u izraelskim napadima na okupirani Zapadni banku i Liban tijekom prošle godine. Izrael također nastavlja okupirati dijelove Libanona i Sirije.

    Možda će vam se svidjeti