Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Netanyahu u SAD-u: Pregovori o Gazi, odnos s Trumpom i izazovi na Bliskom istoku

    Kina: SAD nek odgovora za svoje postupke, umjesto da prijeti povećanjem carina

    Donald Trump, Xi Jinping (Izvor: AP/Susan Walsh, File)
    Euronews.ba/Euronews.com
    Objavljeno

    Proizvodanja i uvoz opijata fentanila, trgovinski suficiti i legalni prelasci granice migranata iz cijelog svijeta razlozi su zbog kojih je predsjednik Sjedinjenih Američkig Država Donald Trump objavio trgovinski rat Kanadi, Meksiku i Kini.

    ADVERTISEMENT

    Kina je izrazila oštre prijetnje, nakon što je predsjednik Trump donio odluku o uvođenju 10% carina zbog navodnog nedovoljnog djelovanja na suzbijanju proizvodnje hemikalija neophodnih za fentanil.


    U izjavi, od nedjelje, Ministarstva spoljnih poslova, nije izrečena konkretna mjera ali je navedeno da "Kina poziva Sjedinjene Američke Države da isprave svoje pogrešne postupke, očuvaju teško stečenu pozitivnu dinamiku saradnje u borbi protiv narkotika i promovišu stabilan, zdrav i održiv razvoj odnosa između Kine i SAD-a."


    Kina tvrdi da američka akcija krši pravila Svjetske trgovinske organizacije i obećala podnošenje tužbe pred tijelom koje upravlja globalnom trgovinom.


    Ministarstvo javne sigurnosti je u nedjelju iznijelo gotovo identične optužbe, a Ministarstvo trgovine također je izdalo sličnu izjavu.


    Koga Kina krivi?


    Trump optužuje Kinu da dopušta proizvodnju fentanila, koji se zatim prerađuje u tablete u Meksiku i krijumčari u SAD, gdje se svake godine bilježi oko 70.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih predoziranjem od narkotika.


    "Sjedinjene Američke Države trebaju objektivno i racionalno pristupiti rješavanju vlastitih problema s fentanilom. Kina je jedna od najstrožijih zemalja u svijetu u borbi protiv narkotika, kako u pogledu politike, tako i u pogledu sprovođenja", stoji u izjavi Ministarstva spoljnih poslova, dodajući da umjesto da "prijeti drugim zemljama proizvoljnim povećanjem carina" SAD bi trebalo da odgovoara za svoje postupke.


    Stručnjaci navode da Kina svake godine pogubi nepoznat broj ljudi zbog krijumčarenja droga, kao i da je domaća konzumacija droga relativno niska.


    Izjava Ministarstva javne sigurnosti navodi da SAD nisu prijavili nikakve zapljene hemikalija neophodnih za proizvodnju fentanila koji potiču iz Kine otkako je Peking počeo poduzimati pravne mjere.


    Koji su drugi problemi koji mogu utjecati na ovaj spor?


    Još jedna stalna meta Trumpovih pritužbi jeste ogroman trgovinski deficit Kine prema SAD-u koji je prošle godine iznosio gotovo 1 trilion dolara.


    Carine će kineske proizvode učiniti skupljim za američke potrošače, koji će na kraju platiti značajan dio troška uvoza, od igračaka do odjeće.


    Ukoliko "američki potrošači odluče kupovati američko", moglo bi ugroziti kinesko vitalno tržište izvoza.


    Kineska domaća ekonomija nije odgovorila na niz subvencija, dok strani infrastrukturni projekti i druge velike vladine inicijative koje povećavaju već visoki javni dug zemlje, prijete većoj privrednoj stagnaciji.


    Sve ovo već remeti napore kineskog predsjednika Xi Jinpinga da pretekne SAD u ključnim privrednim i političkim parametrima, prijeteći njegovoj krajnjoj ambiciji, a to je da osvoji ostrvsku republiku Tajvan i potvrdi kinesku dominaciju u indo-pacifičkom području.


    Zaustavljanje ilegalne imigracije takođe je jasna Trumpova politička poruka. Ilegalni dolasci iz Kine čine manji broj, ali je Trump sve zemlje označio odgovornima za svoje državljane koji u SAD ulaze mimo zakona.

    Možda će vam se svidjeti