Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Chicago se priprema za masovne deportacije: Trumpova administracija cilja stotine imigranata

    Palestinci se vraćaju uništenim domovima: Primirje donosi nadu, ali i duboku tugu

    Gaza povratak domovima (Izvor: AA)
    Euronews.ba,Agencije
    Objavljeno

    Nakon skoro 15 mjeseci rata, Palestinci širom Pojasa Gaze, ali i u dijaspori, dočekali su trenutak primirja. Iako rat nije okončan, trenutni prekid vatre donio je trenutnu nadu, iako ne i trajnu sigurnost. Primirje, koje je stupilo na snagu u 10:15 po srednjeeuropskom vremenu, pomoglo je Palestincima da se, barem na kratko, vrate kućama.

    ADVERTISEMENT

    Početak primirja bio je odgođen zbog tehničkih problema s dostavom spiska palestinskih zatvorenika koji će biti oslobođeni, što je bio jedan od uslova za početak primirja.


    Iako je primirje zvanično počelo tek sat i pol kasnije, tragedija koja se dogodila između 7:30 i 10:15, kada je ubijeno 19 Palestinaca, pokazala je koliko su tenzije visoke i koliko je teško uspostaviti mir u ovoj regiji.


    Ovaj rat, koji je započeo prije više od 460 dana, ostavio je iza sebe razorne posljedice.


    Više od 46.788 Palestinaca izgubilo je život, dok je 110.453 ranjeno, prema podacima koje je objavilo Ministarstvo zdravstva Gaze.


    Ogromna većina stradalih su civili, među kojima su djeca, žene i starije osobe. Mnogi od poginulih još uvijek nisu identificirani jer su ostali zatrpani pod ruševinama, a pretpostavlja se da je broj žrtava daleko veći.


    Povratak domovima (Izvor: AP Photo/Abdel Kareem Hana)


    Sporazum o primirju i prvi koraci prema obnovi


    Sporazum koji je postignut u okviru primirja uključuje oslobađanje 33 izraelska zarobljenika u narednih šest sedmica, u zamjenu za stotine Palestinaca koji su bili zatvoreni od strane Izraela.


    Očekuje se da će sporazum biti realiziran u tri faze, s tim da će o detaljima druge faze biti pregovarano u narednim danima.


    Hamas je jasno istaknuo da neće pristati na potpuni prekid vatre bez trajnog povlačenja izraelskih snaga i uspostave sigurnosne zone između Gaze i izraelskih naselja, širine 700 metara.


    Za Palestince, povratak kući je ujedno i trenutak tuge i nade. Dok su se mnogi vratili u svoje domove, realnost je bila još tužnija.


    Veliki dio njihovih domova uništen je izraelskim bombardiranjima.


    Ove ruševine predstavljaju simbol gubitka, a povratak nije bio ni približno onakav kakav su sanjali.


    Mnogi neće moći ponovo prespavati u svojim domovima, jer su ostali bez krova nad glavom.


    Konovji pomoći (Izvor: AP Photo/Amir Nabil)


    Zatražena međunarodna odgovornost i pomoć


    Libre Sankara, logistički koordinator humanitarne organizacije Glia Equal Care, ističe da prekid vatre nije trajno rješenje za dugogodišnju izraelsku okupaciju palestinskog teritorija.


    On naglašava da je jedino rješenje okončanje 17-godišnje okupacije Gaze.


    Sankara ističe da je potrebna međunarodna pomoć, koja je trenutno blokirana, i da se mora zatražiti odgovornost za genocid koji je palestinski narod pretrpio.


    "Ne treba brkati prekid vatre s bilo kakvim slavljima. Tuguje se za životima koji su izgubljeni, za uništenjem domova", rekao je Sankara. On također poziva međunarodnu zajednicu da zaustavi isporuke oružja Izraelu i umjesto toga šalje humanitarnu pomoć – hranu, gorivo i osnovne potrepštine za preživjele.



    Prema riječima Toma Fletchera, šefa UN-ove humanitarne pomoći, pomoć je spremna za dopremanje u Gazu.


    Konvoji pomoći, koji uključuju hranu, lijekove i druge životno važne resurse, čekaju da pređu granične prelaze i stignu do ljudi kojima je najpotrebnije.


    "Nema vremena za gubljenje", rekao je Fletcher, naglašavajući urgentnost situacije.


    S obzirom na tragediju koja je zadesila Palestince, međunarodne institucije i svjetski čelnici su često kritikovani zbog svog neaktivnog stava prema ratu u Gazi.


    Iako se Izrael suočava s diplomatskim pritiscima, još uvijek uživa snažnu zaštitu svojih saveznika, što palestinskom narodu otežava ostvarivanje pravde.


    Prema izvještajima, Palestinci mogu samo čekati da međunarodna zajednica prepozna ozbiljnost situacije i poduzme konkretnije korake kako bi zaustavila kontinuirani ciklus nasilja.


    Svi oni koji su se vratili svojim domovima nakon što je primirje stupilo na snagu, doživjeli su trenutak olakšanja, ali i tuge.


    Pucnji i vatrometi na ulicama Gaze mogli su donijeti neki osjećaj sreće, no duboka patnja koja je ostala iza njih čini se neizbrisivom.


    Povratak u domove znači početak obnove, ali i suočavanje s izazovima koji su pred njima.


    Ruševine koje su ostale nakon rata simboliziraju strahote kroz koje su prošli, ali i nadu da se jednog dana može izgraditi bolja budućnost.


    I dok je trenutni prekid vatre omogućio ljudima da se vrate kući, bez trajnog političkog rješenja i međunarodnog pritiska na Izrael, ova tragedija će zasigurno ostaviti dugotrajan trag na generacije koje dolaze.



    Možda će vam se svidjeti