Nakon više od godine dana razornog sukoba, primirje između Izraela i Hamasa trebalo bi uskoro stupiti na snagu, čime se pauzira 15-mjesečni konflikt između Izraela i palestinske militantne skupine u Pojasu Gaze.
Ovaj dogovor predstavlja značajan korak prema okončanju rata, no njegova provedba ostaje kompleksna i krhka.
Za uspjeh primirja bit će ključna suradnja palestinskih militantnih skupina, Međunarodnog Crvenog križa, izraelske vojske, međunarodnih posrednika i izraelske vlade čija koalicija počinje slabljeti zbog neslaganja desničarskih ministara, piše Associated Press.
U Gazi, gdje je 90% stanovništva raseljeno uslijed teških kopnenih i zračnih napada Izraela, primirje je podiglo moral.
No, stanovnici Gaze i dalje žive u uvjetima ekstremne devastacije, dok porodice u Izraelu očajnički čekaju oslobađanje talaca koje je Hamas zarobio u napadu 7. oktobra 2023. godine, koji je pokrenuo rat.
Izrael traži listu talaca
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je rano u nedjelju da prekid vatre u Gazi neće početi dok Izrael ne dobije spisak talaca koji će biti oslobođeni od Hamasa.
Ponovio je upozorenje u izjavi jedva sat vremena prije početka primirja u 8:30 po lokalnom vremenu.
Hamas je za kašnjenje u predaji imena okrivio "tehničke razloge".
U saopćenju je navedeno da su posvećeni sporazumu o prekidu vatre objavljenom prošle sedmice.
Razmjena je izazvala sumnje da li će primirje početi kako je planirano.
Očekuje se da će Hamas osloboditi tri taoca kasnije u nedjelju u zamjenu za desetine Palestinaca koje je zatvorio Izrael, što je prvi korak u dugom procesu usmjerenom na zaustavljanje 15-mjesečnog rata.
Šta se očekuje danas
Primirje bi trebalo stupiti na snagu u 8:30 po lokalnom vremenu (06:30 GMT).
Prema dogovoru, tri ženska taoca trebala bi biti oslobođene nakon 16 sati (14:00 GMT), a u zamjenu, Izrael će osloboditi oko 95 palestinskih zatvorenika, većinom maloljetnika i žena.
Iako je Hamas trebao Izraelu dostaviti imena talaca u subotu poslijepodne, do kasnih večernjih sati Izrael nije zaprimio popis.
Imena će biti javno objavljena tek nakon što taoci budu vraćeni i službeno identificirani.
U južnom Izraelu, škole će početi tek u 10 sati, zbog mogućnosti da Hamas lansira rakete neposredno prije početka primirja.
Izraelske trupe unutar Gaze bit će raspoređene na granici s Izraelom i Egiptom, kao i duž ceste koja razdvaja sjevernu i južnu Gazu. U međuvremenu, očekuje se da će stotine kamiona s humanitarnom pomoći ući u Gazu.
Prva sedmica primirja
Ako primirje izdrži, sljedeća razmjena bit će zakazana za sedmi dan primirja, odnosno 25. januara.
Hamas će tada osloboditi četiri ženske osobe, a u zamjenu Izrael će osloboditi između 30 i 50 palestinskih zatvorenika za svakog taoca.
Također, sedmoga dana primirja, izraelske kopnene trupe počet će povlačenje s glavne ceste koja dijeli teritorij, poznate kao Netzarim koridor.
Ovo će omogućiti Palestincima koji su raseljeni s područja sjeverne Gaze da počnu vraćati se u preostale ostatke svojih domova.
U svakom slučaju, zatvorenici će biti oslobođeni tek nakon što talci sigurno stignu u Izrael. Palestinski zatvorenici koji su osuđeni za smrtonosne napade bit će prognani, bilo u Gazu ili u inozemstvo, na razdoblje od tri godine ili trajno.
Prva faza primirja trajat će šest sedmica.
Tokom tog razdoblja, Hamas će osloboditi ukupno 33 taoca u zamjenu za gotovo 2.000 Palestinaca koje drži Izrael.
Nema informacija o tome koliko od tih 33 talca još uvijek živi, no najvjerojatniji kandidati za oslobađanje su žene, djeca, stariji i bolesni.
Izrael će osloboditi više od 700 palestinskih zatvorenika s okupiranih područja Zapadne obale i Jeruzalema, optuženih za sudjelovanje u militantnim aktivnostima, te gotovo 1.200 Palestinaca iz Gaze koji su u izraelskim zatvorima.
Šta nakon šest sedmica
Nakon prvih šest sedmica primirja, strane će otvoriti pregovore o "fazi 2", koja bi trebala okončati rat.
Detalji o ovoj fazi ostaju oskudni, jer su posrednici ostavili mnoge aspekte pregovora nejasnima kako bi omogućili obje strane da prihvate primirje.
Prema širokom okviru koji su posrednici dogovorili, svi preostali taoci u Gazi, živih i mrtvih, trebali bi biti oslobođeni u zamjenu za potpuno izraelsko povlačenje iz Pojasa Gaze i "održivi mir".
Međutim, Izrael tvrdi da neće pristati na potpuno povlačenje dok ne budu eliminirane vojne i političke sposobnosti Hamasa, čime bi se osigurao kraj njegove vladavine.
S druge strane, Hamas odbija predati posljednje izraelske talce sve dok Izrael ne okonča rat i povuče svoje trupe.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, suočen s protivljenjem svojih desničarskih saveznika, nije javnosti dao jamstva da će Izrael ući u fazu 2, ostavljajući mnoge porodice taoca u strahu da bi njihovi voljeni mogli ostati zarobljeni u Gazi.
Kako je Netanyahu izjavio kasno u subotu, "Moramo zaštititi našu sposobnost da se vratimo u borbu ako bude potrebno."