Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Britanski premijer Keir Starmer stigao u Kijev kako bi potpisao ugovor o "100-godišnjem partnerstvu"

    Evropska unija razmatra ukidanje sankcija Siriji, sve će biti poznato krajem januara

    Regruti za policiju nove vlade drže svoje oružje u vatrenom položaju tokom obuke i diplomiranja na Policijskom koledžu u Damasku, Sirija, utorak, 14. januara 2025. (Izvor: AP/Omar Albam)
    Euronews, Euronews.rs
    Objavljeno

    Pojedine članica Evropske unije pozvale su evropski blok da privremeno suspenduje sankcije Siriji u oblastima kao što su saobraćaj, energetika i bankarstvo, navodi se u dokumentu u koji je Euronews imao uvid.

    ADVERTISEMENT

    Ministri spoljnih poslova EU trebalo bi da razgovaraju o ublažavanju sankcija Siriji tokom sastanka u Briselu 27. januara.


    Evropski lideri počeli su da preispituju svoju politiku prema Damasku nakon što su pobunjeničke snage predvođene islamističkom grupom Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) zbacile predsjednika Sirije Bashara al Assada sa vlasti, koju SAD i većina drugih zemalja smatraju terorističkom grupom, kao i Ujedinjene nacije.


    U dokumentu, koji su potpisale Njemačka, Francuska, Holandija, Španija, Finska i Danska, navodi se da EU treba odmah da počne da prilagođava režim sankcija, prenosi Euronews.


    Takođe se upozorava da ako ukoliko Sirija ne ispuni očekivanja EU o poštovanju ljudskih prava i manjina, neće doći do novog ukidanja sankcija, a mogao bi biti primijenjen i brzi mehanizam na sankcije koje su već ukinute.


    SAD su prošle nedjelje izdale izuzeće od sankcija za transakcije sa vladinim institucijama u Siriji na šest mjeseci u nastojanju da olakšaju protok humanitarne pomoći.


    Šest članica EU je navelo da bi evropski blok trebalo da ukine sankcije kako bi olakšao civilne letove, preispitao sankcije za robu visoke vrijednosti, uklonio zabranu izvoza tehnologije nafte i gasa i ponovo otvorio finansijske kanale između EU i Sirije.


    Oni su, takođe, saopštili da bi sankcije protiv članova Assadove administracije i njenih pristalica trebalo da ostanu na snazi.


    O ukidanju sankcija HTS moralo bi se razgovarati na nivou Ujedinjenih nacija i koordinisati sa bliskim partnerima, navedeno je u dokumentu, u kome se dodaje da će to zavisiti od zajedničke procjene entiteta na listi HTS i njegovog lidera Ahmeda al-Share i evolucije na terenu u Siriji.


    Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas sastala se sa novim sirijskim ministrom spoljnih poslova Assadom Hassanom al-Shaibani juče u Rijadu, gdje su se okupile visoke bliskoistočne i zapadne diplomate da razgovaraju o situaciji u zemlji.


    "Sada je vrijeme da novo rukovodstvo Sirije ispuni nadu koju su stvorili, kroz mirnu i inkluzivnu tranziciju koja štiti sve manjine", rekla je ona.


    Prema njenim riječima, sljedeće što će uraditi ministri spoljnih poslova EU jeste razgovor o ublažavanju sankcija. Evropska unija je uvela sankcije Siriji 2005. godine i povećala ograničenja kada je izbio građanski rat 2011. godine.


    Sankcije su bile usmjerene protiv vlade predsjednika Sirije Bashara al Assada i državnih institucija.

    Možda će vam se svidjeti