Vlasti separatističke regije Transnistrija u Moldaviji prekinule su isporuku plina nekoliko državnih institucija, jer ugovor koji omogućava tranzit ruskog plina kroz Ukrajinu ističe na kraju godine. Prekid je uslijedio dva dana prije isteka tog ugovora, nakon što je Ukrajina odbila njegovu produljenu primjenu tokom rata.
Ovaj potez izazvao je strahove od masovnih isključenja struje u Moldaviji, bivšoj sovjetskoj zemlji smještenoj između Ukrajine i Rumunije.
Kompanija koja distribuira plin u pro-ruskoj separatističkoj regiji, Tiraspoltransgaz, izvijestila je da je 12 državnih institucija ostalo bez plina u okolici gradova Dubasari i Bender, na granici s područjima pod kontrolom vlade Moldavije.
Među pogođenim institucijama su bile četiri obrazovne ustanove, medicinska ustanova, policijska postaja i tužiteljstvo.
Prekid isporuke uslijedio je dan nakon što je ruski energetski gigant Gazprom objavio da će od prvog januara obustaviti izvoz plina u Moldaviju zbog neplaćenih dugova.
Moldavija odbacuje optužbe za dugovanja za prošle isporuke plina, optužujući Rusiju za destabilizaciju zemlje.
Rusija Moldaviji godišnje isporučuje oko 2 milijarde kubinih metara plina, koji se transportira kroz Ukrajinu do pro-ruske separatističke regije Transnistrija, gdje termoelektrana proizvodi jeftinu energiju koja se prodaje vladinim područjima Moldavije.
"Biti cilj Kremlja je destabilizirati Moldaviju i uvući je u kaos", izjavio je bivši ministar energetike Viktor Parlicov za Radio Moldova.
Parlicov je smijenjen zbog nesposobnosti u rješavanju energetske krize nakon što je prošlog mjeseca sastao s čelnikom Gazproma.
Moskva odbacuje sve takve optužbe.
I Moldavija pod kontrolom vlade i Transnistrija uvele su ekonomske izvanredne mjere, uključujući mjere za smanjenje potrošnje struje u vršnim satima.
Parlicov je odbacio tvrdnje Gazproma da Moldavija duguje 709 miliona dolara, navodeći da je od 2022. godine sav plin isporučen Moldaviji išao izravno u separatističku Transnistriju.
Moldavija je od tada diversificirala svoje izvore i osigurala isporuke plina iz Rumunjske i drugih zemalja.
Moldavija tvrdi da međunarodni audit njezinih transakcija s Gazpromom pokazuje da dug iznosi 8,6 miliona dolara.
Moldavski premijer Dorin Recean osudio je odluku Gazproma, pred potpuno obustavljanje ruskog izvoza plina kroz Ukrajinu, koji je namijenjen i Slovačkoj, Austriji, Mađarskoj i Italiji. Moldavija je pozvala Gazprom da razmotri druge rute za opskrbu zemlje, posebice kroz plinovod Turkstream u Turskoj, a potom kroz Bugarsku i Rumunjsku.
Slovački premijer Robert Fico, koji se prošle sedmice sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Kremlju, kritizirao je Ukrajinu zbog odbijanja produljenja ugovora.
Njegov ministar vanjskih poslova, Juraj Blanar, odbacio je prijedlog ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da je Fico otvorio "drugi energetski front" protiv Kijeva.