Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

EU spremna "normalizirati odnose" sa Sirijom, ali upozorava: Preuranjeno je za konkretnu odluku

    Azijski stršljen ili tigrasti komarac, Evropi prijeti invazija stranih vrsta

    Insekti (Izvor: Euronews)
    Euronews
    Objavljeno

    Da li vas je ikada ujeo tigrasti komarac ili azijski stršljen? Procjene govore da je u Evropi prisutno oko 14.000 stranih vrsta, koje su unesene slučajno ili namjerno. Približno jedna od deset tih vrsta se smatra invazivnom.

    ADVERTISEMENT

    Invazivne strane vrste (IAS) su jedan od glavnih uzroka gubitka biodiverziteta. U Evropi postoji više od 6.000 egzotičnih kopnenih biljaka, više od 4.000 kopnenih životinja koje ne potiču sa Starog kontinenta i više od hiljadu egzotičnih morskih vrsta.


    Neke od ovih vrsta ne samo da ugrožavaju prirodu, već predstavljaju rizik i za ljudsko zdravlje i evropsku ekonomiju. Azijski stršljen i alga Rugulopteryx okamurae su među najzabrinjavajućim.


    Zašto su ove vrste sve veći problem?


    Vespa velutina, poznat i kao azijski stršljen je vjerovatno stigao u jugozapadnu Francusku putem isporuke keramike iz Šangaja. Od tada se proširio širom zemlje, prešao je u susjedne države i nedavno je otkriven u Mađarskoj i Slovačkoj. prenosi Euronews.


    Procjene govore da jedna kolonija azijskih stršljenova godišnje pojede 11 kg insekata. U Francuskoj ova vrsta uzrokuje značajan dio smrtnosti pčela, što pčelarima donosi ogromne gubitke. Ubodi azijskog stršljena svake godine rezultiraju i sa nekoliko smrtnih slučajeva.


    Invazivne vrste takođe utiču na vodene ekosisteme. Rugulopteryx okamurae, vrsta podvodne alge, takođe se smatra da je prenesena iz Azije na teretnim brodovima. Prvi put je otkrivena u blizini Gibraltarskog moreuza prije manje od deset godina, a od tada se proširila na različite mediteranske lokacije poput Barselone, Marseja i Palerma, kao i na Jadransko more i Baskiju.


    Naučnici su zapanjeni brzim rastom ove alge u tako raznolikim okruženjima. U Andaluziji često prekriva morsko dno, a njena dominacija je glavni faktor gubitka biodiverziteta.


    Iako nije toksična za ljude, ova alga predstavlja ozbiljne probleme za turizam i ribarstvo. Svakog ljeta milioni evra se troše na čišćenje plaža u Andaluziji, dok ribarske mreže često budu ispunjene algama. Zabeležen je i pad ulova ribe u zonama gdje se alga masovno razmnožava.


    Šta Evropska unija preduzima?


    Evropska unija je 2015. godine usvojila regulativu o invazivnim stranim vrstama. Trenutno je 88 vrsta – 41 biljka i 47 životinja – na listi od značaja za Uniju, što je dovelo do mjera za sprečavanje njihovog unošenja, suzbijanje njihovog širenja i zabrane trgovine.


    Postoje uspješni primjeri uništavanja invazivnih stranih vrsta na malim ostrvima, poput azijskog stršljena na Majorki. Iako je suzbijanje izazovnije na većim područjima, i to je moguće. Na primjer, vjeverica Pallas uspješno je iskorijenjena iz Belgije i Holandije.


    Stručnjaci su saglasni da je sprečavanje ulaska invazivnih vrsta u EU najjeftiniji i najefikasniji metod kontrole. U slučajevima unošenja, prioriteti su rano otkrivanje i brzo suzbijanje.


    Upravljanje invazivnim stranim vrstama procjenjuje se kao deset puta jeftinije od suočavanja sa posljedicama koje one izazivaju.

    Možda će vam se svidjeti