Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

EU pokreće svemirski program vrijedan 10 milijardi eura kako bi se takmičila s Elonom Muskom

    Brisel podnio optužnicu protiv Velike Britanije

    Zastave Velike Britanije i Evropske unije (Izvor: AP Photo/Olivier Matthys)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Evropska komisija je u ponedjeljak tužila Veliku Britaniju zbog toga što građanima EU nije dala puna prava za koja kaže da su im obećana sporazumom o Brexitu iz 2019.

    ADVERTISEMENT

    Oko tri miliona građana EU živjelo je u Ujedinjenom Kraljevstvu u vrijeme kada je ona napustila blok – a Komisija kaže da se London ne drži obećanja da mogu nastaviti živjeti tamo pod istim uslovima.


    "Bilo je nekoliko nedostataka u implementaciji Ugovora o funkcionisanju Evropske unije od strane Ujedinjenog Kraljevstva, koji i dalje utiču na građane EU u skladu sa Sporazumom o povlačenju", navodi Komisija u saopštenju od ponedjeljka, navodeći pravo radnika da se kreću i borave slobodno u drugim regijama.


    Komisija je "odlučila da Ujedinjeno Kraljevstvo uputi Sudu pravde [EU]", dodaje se. Luksemburškim sudijama data je nadležnost nad sporovima prema uslovima sporazuma koji je potpisao tadašnji premijer Boris Johnson.


    U pregovorima o Brexitu, EU je sudbinu Evropljana koji već žive u Ujedinjenom Kraljevstvu postavila kao jedno od svoja tri glavna pitanja - zajedno sa Britanijom koja je riješila svoj proračunski račun s Briselom i zaštitila otvorenu kopnenu granicu s Irskom.


    Komisija brine da pravila Ujedinjenog Kraljevstva ne dosežu dovoljno daleko, a u julu je rekla da djeca pod zakonskim starateljstvom i drugi članovi šire porodice građana EU ne dobijaju prava koja bi trebala imati.


    Upućivanje na Luksemburg – zajedno sa paralelnim slučajem koji je Komisija pokrenula protiv Ujedinjenog Kraljevstva u vezi sa investicionim ugovorima sa pojedinačnim članicama EU – sada je na žici.


    Sporazum o povlačenju uključivao je 11-mjesečni prijelazni period u kojem se pravo EU nastavilo primjenjivati ​​na UK – a Komisija tada ima rok od četiri godine u kojem može proslijediti predmete sudu, period koji sada ističe za nekoliko sedmica. 31. decembra 2024. godine.


    Najviše sudije EU tada će morati da se izjasne o ovom pitanju, što je proces koji u praksi može trajati mjesecima, ako ne i godinama.


    Novi premijer Velike Britanije Keir Starmer, i sam bivši međunarodni advokat za ljudska prava, obećao je da će resetirati ono što opisuje kao promašen dogovor o Brexitu, ističući tekuće probleme s muzičarima na turnejama i trgovinom prehrambenim proizvodima.


    U saopćenju glasnogovornik britanske vlade rekao je za Euronews da se slučajevi "odnose na pitanja iz vremena kada je Velika Britanija bila država članica EU i tokom tranzicionog perioda", ali je odbio dalje komentirati pravne postupke koji su u toku.


    "Ostajemo fokusirani na rad na ponovnom postavljanju naših odnosa s EU i na to da Brexit funkcionira za Britance", dodao je glasnogovornik Velike Britanije.

    Možda će vam se svidjeti

    Usvojena deklaracija u Briselu: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU

    Ministri EU razvodnili prijedlog Zakona o seksualnom zlostavljanju djece: Ključna pitanja ostala neriješena

    EU i UN udružuju snage na unapređenju prevencije karcinoma u Bosni i Hercegovini