Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Šta donosi budućnost za francuski budžet nakon pada vlade?

    Komesarka Marta Kos: Proširenje EU kao put ka ponovnom ujedinjenju Europe

    Marta Kos (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Komesarka Marta Kos, u svom govoru na Samitu o zapadnom Balkanu, naglasila je historijsku važnost proširenja Europske unije, ističući da to nije samo tehnički proces, već ponovno ujedinjenje Europe kroz zajedničke vrijednosti kao što su mir, sloboda i prosperitet.

    ADVERTISEMENT


    Kos je istakla da proširenje zavisi od angažmana svih sektora društva u zemljama kandidatinjama i pozvala na jedinstvo i posvećenost u tom procesu.


    Pored toga, naglasila je ključnu ulogu civilnog društva i organizacija koje štite ljudska prava, te obećala veću podršku EU za njih.


    "Za mene je to duboko lična misija. Moj život je oblikovalo proširenje. Moja generacija je težila članstvu u EU. Kada smo to ostvarili 1. maja 2004. godine, bio je to jedan od najsvjetlijih trenutaka u mom životu. Sve nas je pokretala nada, mogućnosti i vizija mirne i prosperitetne budućnosti. U proteklim decenijama sam gledala kako se to ostvaruje: vidjela sam kako nestaju granice koje su nekada dijelile Europljane. Prvo između Austrije i Njemačke, što mi je značajno olakšalo vožnju do Bona dok sam radila kao novinarka", kazala je Kos.


    Kasnije su, podsjeća nestale i granice Slovenije sa Italijom, Austrijom, Mađarskom. A konačno i one sa Hrvatskom. Svuda se, kaže, moglo vidjeti da su uz fizičke prepreke iščeznule i mnoge historijske tenzije.


    Europska unija, mirovni projekat


    Njezin cilj je da se cijeli zapadni Balkan integrira u ovu Uniju i "da nestanu granice i bilateralni sukobi, baš kao što su nestali u mnogim drugim dijelovima našeg kontinenta."


    "Dat ću sve od sebe da pomognem da bilateralni sporovi iz prošlosti ne stoje trajno na putu naše zajedničke budućnosti. Tokom mog parlamentarnog saslušanja, prisjetila sam se snažnih riječi Simone Veil, prve žene predsjednice parlamenta. U svom inauguralnom govoru 1979. godine, navela je tri glavna izazova za Europu: mir, slobodu i prosperitet. I rekla je da se oni mogu ostvariti "samo kroz europsku dimenziju", kazala je Kos.


    U nedjelju je Kos, zajedno s predsjednikom Vijeća EU, Antóniom Costom, i visokom predstavnicom/potpredsjednicom Komisije, Kajom Kallas, posjetila Ukrajinu.


    Cilj posjete bio je iskazivanje podrške Ukrajini, zemlji koja se već više od 1.000 dana odupire ratu.


    Tokom posjete, Kos je predsjedniku Zelenskom i zamjenici premijera Stefanishyni prenijela poruku da ukrajinski narod može računati na njezinu punu podršku u pripremama za članstvo Ukrajine u Europskoj uniji. Ovu podršku prenijela je i liderima sa zapadnog Balkana, kao i zamjeniku premijera Moldavije, Gherasimovom.


    Proširenje EU


    Kada je govorila o proširenju EU, Kos je istaknula da nije riječ samo o tome što EU može donijeti zemljama u procesu proširenja, već i o tome što te zemlje mogu učiniti kako bi doprinijele izgradnji snažnije i sigurnije Europe.


    Kos je naglasila svoju odgovornost kao komesarke za proširenje da bude najbolja zagovornica budućih članica EU, podržavajući ih u procesu koji se temelji na zaslugama, demokratiji i vladavini prava.


    Ukoliko kandidati ostvaruju rezultate, ona će im uzvratiti jednakom mjerom, koristeći svo svoje iskustvo i energiju kako bi unaprijedila proces proširenja.


    Kos je također naglasila da je proširenje EU prioritet za novu Komisiju.


    "Predsjednica von der Leyen zadužila je svakog člana Komisije da aktivno podrži zemlje kandidate. Kandidati će moći računati na stručnost i posvećenost svih dijelova Komisije, jer u Briselu postoji jedinstvo u pogledu izgradnje veće i jače Unije. Pozivam sve zemlje kandidatkinje da pokažu isto jedinstvo."


    Jasno je da proširenje zahtijeva intenzivne napore cijelog društva, jer "vlade same ne mogu uspješno dovršiti pristupne pregovore."


    Kos je istaknula da taj proces mora postati nacionalni projekt u kojem će sudjelovati svi – parlament, opozicija, civilno društvo, regionalni i lokalni akteri, pa čak i svaki pojedinac u zemljama kandidatkinjama.


    Napomenula je da će nastojati u budućnosti posjetiti ne samo glavne gradove, već i druge dijelove zemalja zapadnog Balkana i drugih zemalja u procesu proširenja.


    Planira se sastati s organizacijama civilnog društva, braniteljima ljudskih prava, snažnim ženama i grupama mladih, jer organizacije civilnog društva čine važno vezivno tkivo između vlasti i naroda, štiteći ljudska prava i pozivajući vlasti na odgovornost.


    Također je istaknula da će se zalagati za veću financijsku podršku civilnom društvu od strane EU.


    Na kraju, Kos je podsjetila da proširenje nije samo tehnički proces, već ponovni proces ujedinjenja Evrope, naglašavajući da se radi o ljudima, njihovim pravima, slobodama i budućnostima.





    Možda će vam se svidjeti