Kriminalna otkrića u vezi sa Didierom Reyndersom, bivšim europskim komesarom, nastavljaju da potresaju Brisel.
Europska komisija je kategorički negirala da zna bilo šta u vezi sa šemom pranja novca kojom je Didier Reynders navodno upravljao godinama, uključujući i tokom svog petogodišnjeg mandata kao komesara za pravosuđe.
Komisija je također izrazila svoju otvorenost za saradnju u istrazi koja je u toku.
Pretpostavljena šema uključivala je kupovinu srećki i gotovine nepoznatog porijekla, prema otkrićima koje su objavili Follow The Money i Le Soir.
Belgijska policija je već ispitala Reydnersa i izvršila raciju na nekoliko njegovih imanja.
66-godišnji političar još nije javno odgovorio na optužbe. Nejasno je koliko bi novca moglo biti potencijalno oprano.
Komisija se suočila s brojnim pitanjima o sumnjivim aktivnostima Reydnersa, koji je napustio dužnost tokom vikenda kada je ušao novi koledž.
"Naravno, vidjeli smo medijske izvještaje o slučaju koji uključuje bivšeg komesara i bivšeg ministra, Didiera Reyndersa. Nemamo više informacija o ovom pitanju", rekao je portparol Komisije.
"Ako bi nas belgijske vlasti kontaktirale, mi ćemo sarađivati s njima.“
Belgijska policija nije kontaktirala Komisiju da dobije informacije ili izvrši pretrese, rekao je portparol.
Krivična istraga pokriva Reyndersov mandat kao komesara i njegovu prethodnu poziciju u unutrašnjoj politici.
Prema informacijama Follow The Money i Le Soir, belgijske vlasti su čekale da Reydners ode sa funkcije u nedjelju da bi nastavile s racijama. Do tada je poverenik bio zaštićen imunitetom, slično kao i poslanici.
Imunitet nastavlja da važi i nakon što oni napuste izvršnu vlast, ali samo za radnje koje obavljaju "u službenom svojstvu" komesara, pojasnio je portparol.
Otkrića koja uključuju Reydners izazvala su šok u Briselu jer se poklapaju s početkom drugog mandata Ursule von der Leyen.
Među svojim prioritetima, predsjednica Komisije je obećala jačanje usklađenosti s vladavinom prava kako bi se zaštitila osnovna prava i integritet budžeta EU.
"Jačanje vladavine prava bit će naš svakodnevni posao i dužnost", rekla je von der Leyen u svojim političkim smjernicama.
Činjenica da je Reynders, čiji je portfelj uključivao vladavinu prava, sada meta krivične istrage, nije prošla nezapaženo od strane njegovih kritičara u Poljskoj i Mađarskoj, protiv kojih su Reynders i njegov tim pokrenuli sudske postupke i zamrznuli fondove EU.
"Gospodin Vladavina prava iz Brisela trenutno nije na raspolaganju da Poljskoj drži predavanja o tome kako bi pravosudni sistem trebalo da funkcioniše“, rekao je Mateusz Moravjecki, bivši premijer Poljske, koji je tokom svog mandata uveo veoma kontroverznu reformu pravosuđa.
Kinga Gál, vodeći zastupnik u Europskom parlamentu iz Fidesza, stranke Viktora Orbana, također je poduzela zamah, rekavši da je kriminalna istraga protiv Reyndersa "posljednja poglavlja briselskog licemjerja".
"Umjesto napada na države članice na ideološkim osnovama, Brisel bi prvo trebao dovesti u red svoju vlastitu kuću", napisao je Gál na društvenim mrežama.
Na pitanje da li bi istraga mogla umanjiti kredibilitet Komisije u pitanjima koja se odnose na vladavinu prava i osnovna prava, portparol je odbio da komentariše.
"Apsolutno nećemo prejudicirati bilo kakav ishod istrage", rekao je portparol.
"Nemamo više informacija i stoga nećemo imati nikakvih komentara o tome šta bi u ovoj fazi bilo zaista preuranjeno."