Najveće svjetske kompanije za proizvodnju oružja ostvarile su profit od gotovo 600 milijardi prošle godine, koristeći ratove u Gazi i Ukrajini te općenito napetu geopolitičku situaciju.
Kompanije koje proizvode oružje i vojnu opremu povećale su svoje profite širom svijeta za 4,2%, dosegnuvši 598 milijardi eura u 2023. godini, prema analizi Štokholmskog instituta za međunarodne studije mira (SIPRI).
U Europi, profit oružarskih kompanija povećao se za 0,2%, što predstavlja relativno manji regionalni porast koji ne odražava tačno povećanje narudžbi i potražnje, prema studiji.
Najveće oružarske kompanije koje su zadržale svoje mjesto u top 100 su panevropska kompanija Airbus, Leonardo iz Italije, Thales iz Francuske, Rolls Royce iz Ujedinjenog Kraljevstva i Rheinmetall iz Njemačke.
Airbus, kompanija koja je najpoznatija po proizvodnji aviona, zabilježila je da je profit od oružja činio 18% ukupnog prihoda u 2023. godini. Ova francusko-njemačka kompanija ima sjedište u Francuskoj, a njeno oružje povezano je s konfliktom u Jemenu, kao i s projektima nadzora migranata koji pokušavaju ući u Europu kroz mediteranske zemlje.
2018. godine, Airbus je potpisao ugovor vrijedan 600 miliona dolara (570 miliona eura) s Israel Aerospace Industries, kao dio kontinuirane saradnje između dvije zemlje u ratovanju dronovima, omogućujući iznajmljivanje dronova Heron TP njemačkom Ministarstvu obrane.
Njemačke oružarske kompanije zabilježile su značajan porast prihoda, uglavnom zbog potražnje povezane s ratom u Ukrajini. Rheinmetall, kompanija sa sjedištem u Düsseldorfu, povećala je svoj profit za 10%, zbog proizvodnje 155-mm municije i isporuka svojih tenkova Leopard Kijevu.
Najveće zarade
Profit ovih kompanija vjerovatno je veći nego što podaci pokazuju, kaže Lorenzo Scarazzato, istraživač SIPRI-a.
Manje kompanije u Švedskoj, Ukrajini, Poljskoj, Norveškoj i Češkoj zabilježile su ogromno povećanje narudžbi, pokrenule zapošljavanje i značajno povećale svoje profite, što ukazuje na opći porast potražnje koji još nije odražen u profitima većih igrača.
"Vidjet ćemo u narednim godinama da je ovo tek početak, jer smo vidjeli kako su manji igrači uključeni u povećanje prihoda, u ovom globalnom rastu. Ali najveći igrači još nisu odrazili ove zahtjeve“, rekao je Scarazzato.
"Kada ove veće kompanije, kako u Europi, tako i u SAD-u, počnu zadovoljavati ove zahtjeve, vidjet ćemo značajan uspon“.
Turske kompanije također su zabilježile veliki porast, dijelom zbog cilja Turske da postane samostalna u proizvodnji oružja, ali i zbog izvoza povezanog s ratom u Ukrajini. Turska kompanija Baykar, koja proizvodi naoružane bespilotne letjelice široko korištene u Ukrajini, povećala je svoj profit za 25% i dostigla 1,9 milijardi dolara (1,8 milijardi eura).
Fokus na nukelarkama
Fokus na nuklearno oružje Širom svijeta, SIPRI-ova analiza pokazuje da su sve oružarske kompanije bile fokusirane na modernizaciju svojih nuklearnih oružja, pri čemu je razvoj nuklearnog naoružanja bio važan izvor profita za kompanije za proizvodnju oružja.
U Velikoj Britaniji, Atomic Weapons Establishment, koji dizajnira, proizvodi i održava nuklearne bojeve glave, zabilježio je najveći postotni porast profita među svim britanskim kompanijama u top 100, dostigavši 2,2 milijarde dolara (2,0 milijarde eura).