Sud pravde Evropske unije odlučio je da bugarska policija ne smije nepotrebno prikupljati DNK i otiske prstiju od osumnjičenih.
Evropski sud pravde (CJEU) donio je presudu u slučaju koji se odnosi na masovno prikupljanje biometrijskih podataka od osumnjičenih od bugarske policije.
Sud sa sedištem u Luksemburgu presudio je da Ministarstvo unutrašnjih poslova Bugarske mora dokazati da postoji "apsolutna neophodnost" za prikupljanje biometrijskih podataka u svakom pojedinačnom slučaju.
Slučaj se odnosi na ženu iz Bugarske optuženu za poreske delikte, koja je tvrdila da je policija prisilno uzela njene biometrijske podatke.
Bugarski zakon o prikupljanju biometrijskih podataka, koji je postao centralni dio slučaja pred EU sudom, i dalje je na snazi. Zakon propisuje da svaka osoba optužena za namjerni krivični čin opšte prirode mora biti fotografisana, sa uzimanjem otisaka prstiju i DNK uzoraka.
Presuda u četvrtak postavlja mnogo viši standard za zaštitu ljudskih prava, jer obavezuje policiju da opravda prikupljanje biometrijskih podataka u svakom pojedinačnom slučaju, što može učiniti samo kada je to apsolutno neizbježno.
Ova presuda potvrđuje da je bugarski zakon neskladan sa zakonodavstvom EU. Međutim, budući da bugarski zakon ostaje na snazi, vlasti mogu nastaviti sa prikupljanjem biometrijskih podataka kao što su to radile do sada, dok parlament ne donese odluku da se uskladi sa presudom CJEU.
Bugarska i dalje suočava sa sistematskim problemima u zaštiti ličnih podataka i prava na privatni život i porodični život. Zemlja je prethodno dva puta bila osuđena pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu zbog nedostatka kontrole nad nadzorom tajne policije i snimanjem telefonskih razgovora.