Dijelovi Evrope pogođeni su ekstremnim toplotnim valovima, dok je u šumskim požarima širom kontinenta ove godine spaljeno područje veličine Luksemburga.
Od aprila, rekordne temperature nastavljaju intenzivirati požare širom Evrope.
Najmanje 100 kvadratnih kilometara zemlje sravnjeno je sa zemljom u gradu Limasolu, saopćila je grčko-kiparska uprava u četvrtak, uništivši desetine domova i prisiljavajući na evakuaciju zajednica, saopćile su vlasti.
Neki požari u regiji su i dalje aktivni od četvrtka, dok su dvije osobe pronađene mrtve u izgorjelom vozilu.
Veliki požar izbio je i u blizini južnog grčkog grada Korinta ranije ove sedmice, prisiljavajući na evakuaciju nekoliko sela.
Drugi dijelovi Evrope su i dalje u stanju pripravnosti jer prijetnje od šumskih požara i dalje postoje zbog toplinskih talasa.
Zemlje poput Francuske, Italije i Poljske poduzele su neke mjere u nastojanju da se bore s ekstremnim temperaturama.
U Marseilleu, u Francuskoj, opštinske vlasti su naredile da javni bazeni budu besplatni, dok su škole zatvorene u nekim gradovima. Italija je uvela zabrane rada na otvorenom u 13 regija tokom vršnih vrućina.
U Turskoj su ovog ljeta izbile stotine šumskih požara, prisiljavajući na evakuaciju desetine hiljada ljudi.
Grčka je, u međuvremenu, zatvorila Akropolj jer su temperature porasle iznad 40 stepeni Celzijusa.
Prema Evropskom informacionom sistemu o šumskim požarima, od početka godine izgorjelo je ukupno 237.153 hektara, a do sada je otkriveno 1.250 požara. Prošle godine broj požara bio je 861.
Naučnici procjenjuju da je oko 2.300 ljudi umrlo od uzroka povezanih s vrućinom u 12 evropskih gradova tokom jakog toplotnog talasa između 12. juna i 2. jula.