Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

EU nije usvojila novi paket sankcija Rusiji

    Pet država EU protivi se novom trgovinskom sporazumu s Ukrajinom

    EU, Ukrajina (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Rumunija, Poljska, Mađarska, Slovačka i Bugarska su u utorak izrazile protivljenje predloženom revidiranom trgovinskom sporazumu između Evropske unije i Ukrajine, navodeći zabrinutost zbog potencijalne destabilizacije poljoprivrednih tržišta EU.

    ADVERTISEMENT

    Pitanje je pokrenuto tokom sastanka ministara poljoprivrede EU 14. jula, prema diplomatskim izvorima.


    Novi trgovinski sporazum trebao bi zamijeniti bezvizni trgovinski režim s Ukrajinom koji je istekao početkom juna i zasnovan je na Dubokoj i sveobuhvatnoj zoni slobodne trgovine (DCFTA) uspostavljenoj 2016. godine.


    Revidirani sporazum slijedi nakon isteka Autonomnih trgovinskih mjera (ATM), koje su ukrajinskim izvoznicima od početka rata omogućavale preferencijalni pristup tržištima EU.


    "Pet zemalja – Poljska, Slovačka, Mađarska, Bugarska i Rumunija – pokrenule su pitanje novih trgovinskih uslova s Ukrajinom. Uvjerene su da bi predloženi amandmani na DCFTA mogli destabilizirati evropska tržišta", rekao je diplomatski izvor.


    Komesar EU za poljoprivredu Christophe Hansen potvrdio je da je revidirani trgovinski sporazum razmatran na sastanku u Briselu, na zahtjev grupe država članica.


    "Imali smo otvorenu diskusiju o ažuriranom sporazumu s Ukrajinom", rekao je Hansen.


    "Predstavio sam činjenice vezane za sporazum i naglasio da je to u najboljem interesu naših poljoprivrednika", dodao je.


    Hansen je također napomenuo da je revizija sporazuma iz 2016. trebala biti obavljena 2021. godine, ali je odgođena zbog potpune ruske invazije na Ukrajinu.


    Uprkos tome što je komisija završila pregovore s Kijevom 30. juna, pet dotičnih zemalja nastavlja insistirati na promjenama predloženih amandmana.


    Njihova glavna briga je potencijalni priliv jeftinijih ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda na tržište EU, za koje se boje da bi mogli naštetiti domaćim proizvođačima.

    Možda će vam se svidjeti