Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Optužena za masovni napad nožem u Hamburgu, danas pred sudom

    U okviru novih sankcija Rusiji, EU razmatra isključenje 20 ruskih banaka iz SWIFT-a

    EU (Izvor: AP Photo/Omar Havana)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Evropska unija razmatra isključenje 20 ruskih banaka iz globalnog finansijskog sistema SWIFT kao dio novog paketa sankcija protiv Rusije.

    ADVERTISEMENT

    Pored toga, EU razmatra dodatno snižavanje gornje granice cijene ruske nafte i zabranu rada gasovoda Sjeverni tok, u cilju pojačavanja pritiska na Moskvu da okonča rat protiv Ukrajine, prenosi agencija Bloomberg. Novi paket sankcija zahtijeva jednoglasnu podršku svih država članica EU.


    U okviru predloženih mjera, Unija planira dodatne zabrane finansijskih transakcija za dvadesetak banaka, kao i nove trgovinske restrikcije u vrijednosti od oko 2,5 milijardi eura, kako bi se dodatno umanjili prihodi Rusije i onemogućio uvoz tehnologije potrebne za proizvodnju oružja.


    Kao dio predloženog paketa, EU također planira predložiti snižavanje gornje granice cijene ruske nafte u okviru Grupe sedam (G7) na oko 45 dolara po barelu. Prema informacijama Bloomberga iz dobro upućenih, ali neimenovanih izvora, takav potez vjerovatno bi zahtijevao podršku Sjedinjenih Američkih Država.


    Razgovori o novim sankcijama Rusiji dolaze u trenutku kada je predsjednik SAD Donald Trump pozvao Moskvu i Kijev da održe direktne pregovore o prekidu vatre i postizanju mirovnog sporazuma.


    Trump do sada nije uvodio nove sankcije Rusiji, iako je više puta prijetio da će to učiniti. Sankcije uvedene tokom mandata prethodnog predsjednika, Joea Bidena, i dalje su na snazi.


    Plan EU za sankcionisanje gasovoda Sjeverni tok već ima podršku Njemačke, iako su se u posljednje vrijeme pojavile glasine o mogućem oživljavanju tog projekta, u svjetlu Trumpovih pokušaja da posreduje u mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine.


    Čak i bez formalne zabrane, ponovno pokretanje gasovoda Sjeverni tok 2 – koji je izgrađen, ali ga Njemačka nikada nije sertificirala i djelimično je oštećen eksplozijama 2022. godine – vjerovatno se neće desiti uskoro.


    EU također razmatra proširenje sankcija na Ruski fond za direktne strane investicije, tzv. "naftnu flotu u sjeni", kao i uvođenje ograničenja za finansijske institucije za koje se vjeruje da podržavaju ratne napore Kremlja.

    Možda će vam se svidjeti