Očekuje se da će Kijevu biti iporučeni dronovi u narednih nekoliko sedmica
Bespilotne letjelice će navodno imati znatno veći domet od ukrajinskih kamikaza, a mogle bi biti korištene i protiv tenkova i ruskih vojnih položaja, prenosi Anadolu.
Bespilotne letjelice se nazivaju i Mini-Taurus u odnosu na njemačku krstareću raketu.
U međuvremenu, Njemačka je ponovila protivljenje slanju krstarećih raketa dugog dometa Taurus Ukrajini, čak i nakon što su američke vlasti promijenile kurs o isporuci raketa dugog dometa.
"Da, Savezna vlada je obaviještena o ovome (odluci američke administracije, op.a.) i ne, to nema uticaja na odluku kancelara (Olaf Scholz, op.a.) da ne isporuči Taurus", rekao je zamjenik portparola Vlade Njemačke Wolfgang Buchner na brifingu za novinare u Berlinu.
Prema izvještajima američkih medija, odlazeći američki predsjednik Joe Biden dozvolio je Ukrajini da koristi taktičke raketne sisteme dugog dometa (ATACMS) za "ograničene napade" unutar ruske teritorije.
Rakete Taurus, koje bi potencijalno mogle da stignu do ruske prijestolnice Moskve, bile su tačka sporenja u njemačkoj politici, a Scholz je dosljedno odbijao ukrajinske zahtjeve za tim raketama.
Sa dometom većim od 500 kilometara, rakete Taurus su dobro poznate po uspješnom gađanju objekata uključujući mostove ili tvrde i duboko zakopane mete kao što su komandni bunkeri.