Rekordan broj štetnih potrošačkih proizvoda prijavljen je u Evropskoj uniji prošle godine, pri čemu su potencijalno toksične hemikalije glavni uzrok, piše Euronews.
Više od 4.100 upozorenja o ovim proizvodima zabilježeno je 2024. godine, što je najviši nivo u posljednje dvije decenije, pokazuje novi izvještaj Evropske komisije. U njemu se navodi da su "opasne hemikalije" pronađene u kozmetici, tečnostima za elektronske cigarete, odjeći, jeftinom nakitu i igračkama.
Upozorenja su stigla putem evropskog sistema za brzo uzbunjivanje – Safety Gate, koji omogućava zemljama da prijave potrošačke i profesionalne proizvode koji predstavljaju rizik po zdravlje i dobrobit ljudi.
Sistem pokriva sve, od zabranjenih hemikalija do opasnosti od gušenja, davljenja, kao i proizvoda koji mogu oštetiti sluh ili vid. Hrana i lijekovi nisu uključeni jer imaju sopstveni sistem uzbunjivanja.
Slijedi prikaz nekih od ključnih hemikalija koje su prošle godine identifikovane u potrošačkim i industrijskim proizvodima u EU i njihovog potencijalnog dejstva na zdravlje ljudi.
Sintetički miris
Sintetički miris nazvan 2-(4-tert-butilbenzil) propionaldehid ili BMHCA pronađen je u gotovo svim kozmetičkim proizvodima sa hemijskim rizicima.
BMHCA se često koristi u parfemima, šminki, losionima, dezodoransima i proizvodima za kosu, a ima miris sličan đurđevku.
Međutim, ovaj sastojak je zabranjen u kozmetici u EU od marta 2022. godine zbog zabrinutosti da može ugroziti plodnost i nanijeti štetu bebama u materici, kao i izazvati iritaciju kože.
Ako vas brine prisustvo BMHCA u proizvodima, možete ga potražiti na deklaraciji pod nazivom butylphenyl methylpropional, piše Euronews.
Ograničene "vječite hemikalije"
Kratkolančani hlorovani parafini (SCCP) su industrijske hemikalije koje se koriste kao usporivači plamena, a mogu se naći u starim gumama i plastičnim predmetima poput transportnih traka, crijeva, kablova i zaptivki.
Oni spadaju u grupu PFAS – poznatih i kao "vječite hemikalije" – koje se vrlo sporo razgrađuju u životnoj sredini, akumuliraju se u lancu ishrane i organizmima.
Uvoz SCCP-a u EU je zabranjen, a njihova upotreba je strogo regulisana, ali su prošle godine ipak pronađeni u kablovima na tržištu EU, navodi se u izvještaju.
Istraživanja pokazuju da hlorovani parafini mogu oštetiti jetru i bubrege, usporiti razvoj djece, izazvati poremećaje endokrinog sistema i reproduktivne probleme, kao i probleme sa imunim sistemom.
Oni sa kraćim ugljeničnim lancima i višim sadržajem hlora mogu biti još štetniji za ljudsko zdravlje.
"Oni predstavljaju rizik ne samo za ljudsko zdravlje, već i za životnu sredinu jer su toksični za vodene organizme i akumuliraju se u divljim životinjama i ljudima", navodi se u izvkeštaju.
Olovo
Olovo je prošle godine pronađeno u legurama za lemljenje – materijalima koji se koriste za trajno spajanje metalnih dijelova, navodi se u izvještaju.
Nijedan nivo izloženosti olovu nije siguran, a EU ima stroge granice izloženosti na radnom mjestu. Ipak, svake godine se zabilježi oko 300 zdravstvenih pritužbi povezanih s olovom u Evropi.
Ljudi mogu udahnuti čestice kada se materijali koji sadrže olovo spaljuju, recikliraju ili uklanjaju farbu. Takođe mogu biti izloženi ako konzumiraju kontaminiranu vodu, hranu ili udišu prašinu, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Olovo može dospjeti u mozak, jetru, bubrege i kosti. Djeluje na reproduktivni i kardiovaskularni sistem i može usporiti razvoj beba.
U zapadnoj Evropi, procjenjuje se da gotovo 2,5 miliona djece i tinejdžera ima nivo olova u krvi od najmanje pet mikrograma po decilitru – nivo koji je povezan sa nižim koeficijentom inteligencije, kognitivnim problemima i poremećajem pažnje i hiperaktivnosti (ADHD), među ostalim zdravstvenim problemima.