Drevni engleski hrast za koji se vjeruje da je najstarije drvo u Berlinu pati od dugotrajnog sušnog perioda u njemačkoj prijestolnici, saopćile su lokalne vlasti, povećavajući već značajnu štetu na njegovoj nekada bujnoj krošnji i granama.
“Dicke Marie” (Debela Marija), kako Berlinci od milja zovu drvo koje se nalazi u sjevernoj šumi Tegel, posljednjih godina je lišeno esencijalne vlage kao rezultat dugih perioda rijetkih padavina za koje je kriva klimatska kriza, prema zvaničnicima prirodnih resursa.
"Ali nadamo se da će ona i dalje biti s nama još nekoliko decenija ili čak vijekova", rekao je Marc Franusch, šef Šumarije Tegel, za DPA.
Franusch je rekao da bi ostatak proljeća mogao donijeti olakšanje u vidu više padavina, ali da obrezivanje kvrgave Marie, čija se starost procjenjuje na 500-600 godina, nije opcija.
"Želimo biti vrlo nježni i razboriti u stabilizaciji stabla i njegove situacije kako bismo dali sve od sebe da podržimo njegovu vitalnost", rekao je. Drevni hrast je visok oko 18,5 metara, sa deblom prečnika oko dva metra, piše Guardian.
Dicke Marie je dugo bila popularna atrakcija za ljubitelje prirode, posebno u godinama hladnoratovske podjele Berlina kod Zida, kada su zaštićene šume nudile Zapadnom Berlinu cijenjeno utočište, dok je okolna sela ležala izvan granice komunističke Istočne Njemačke.
No, udaljena lokacija drveta na sjevernom kraju jezera Tegel i njegov smanjeni, sve čvorovitiji profil kako su ga susjedna stabla zasjenila značili su da ga sve manje posjetitelja traži, kažu šumarski zvaničnici.
Dicke Marie je ipak 2021. godine dobilo status stabla nacionalne baštine od strane njemačkog dendrološkog društva, što je prvi put dodijeljeno drvetu u šumi.
Njegova izuzetna dugovječnost pripisana je njegovom domu na jezeru, s njegovim korijenjem koji upija dostupnu vlagu čak i tokom perioda suše. No, čini se da sve sušniji uslovi u regionu sada uzimaju svoj danak.
Ovaj mart je bio najsušniji ikada zabilježen u Njemačkoj, prema njemačkoj meteorološkoj službi, a april je zabilježio malo poboljšanja.
Ogromna ruralna pokrajina Brandenburg koja okružuje Berlin prijavila je samo 10-20% očekivanih padavina u februaru i martu, rekao je Raimund Engel, regionalni službenik za zaštitu od šumskih požara, za RBB.
Mnoge tradicionalne lomače za uskršnji vikend u Berlinu i Brandenburgu ove su godine otkazane zbog suhih uslova u regionu, kako bi se spriječili nekontrolisani požari. Svečanosti vuku korijene od paganskih rituala za progon zlih zimskih duhova.
Vjeruje se da je nadimak berlinskog hrasta Dicke Marie došao od aristokratske braće Aleksandra i Vilhelma von Humbolt, koji su odrasli u obližnjoj palači Tegel, po svojoj voljenoj kuharici.
Humbolt su dali vlastito ime berlinskom "najdebljem" drvetu, hrastu starom 350 godina u istoj šumi sa obimom od skoro osam metara.
Vjeruje se da Njemačka ima oko 100 stabala starih najmanje 400 godina.