Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

U Londonu pregovori koji mogu odlučiti sudbinu Ukrajine, Putin želi za sto sa Kijevom

    Dan Hicks: Oxfordski akademici pili su iz šolje napravljene od ljudske lobanje

    Worcester College, Oxford (Izvor: Profimedia)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Oxfordski akademici su decenijama pili iz kaleža napravljenog od ljudske lobanje, otkrila je knjiga koja istražuje nasilnu kolonijalnu historiju opljačkanih ljudskih ostataka.

    ADVERTISEMENT

    Šolja lobanje, napravljena od izrezane i polirane moždane kese ukrašene srebrnim obodom i postoljem, redovno se koristila na svečanim večerama na koledžu Worcester u Oxfordu do 2015. godine, prema riječima profesora Dana Hicksa, kustosa svjetske arheologije u univerzitetskom muzeju Pitt Rivers.


    Hicks, čija nadolazeća knjiga, Svaki spomenik će pasti, prati "sramnu historiju lobanje", rekao je da je šolja korištena i za posluživanje čokolade nakon što je počelo da curi vino, prenosi Guardian.


    Arheolog je rekao da je rastuća uznemirenost među kolegama i gostima stavila tačku na ritual u zajedničkoj sobi za starije osobe i da je 2019. koledž pozvao Hicksa da istraži porijeklo lobanje i kako je postala, kako on naziva, "neka bolesna vrsta posuđa".


    Hicks je rekao da su se debate o naslijeđu kolonijalizma obično fokusirale na to kako su istaknuti Britanci koji su profitirali od njega, kao što su Cecil Rhodes ili Edward Colston, bili obilježeni statuama, objektima ili institucijama koje nose njihova imena.


    Ali želio je pokazati kako su identiteti žrtava kolonijalne vladavine često bili izbrisani iz historije jer se zbog rasističkih ideja britanske kulturne i bijele nadmoći nisu smatrali vrijednima pažnje. "Dehumanizacija i uništavanje identiteta bilo je dio nasilja", dodao je arheolog.


    Čija je lobanja korištena?


    Hicks nije pronašao zapise o osobi od čijih ostataka je napravljena čaša lobanje, iako je datiranje ugljenikom pokazalo da je lobanja stara oko 225 godina. Njegova veličina i posredni dokazi ukazuju na to da je došao sa Kariba i da je vjerovatno pripadao ženi u ropstvu, dodao je.


    Nasuprot tome, britanski vlasnici kaleža bili su dobro dokumentovani. Pehar je donirao Vuster koledžu 1946. godine bivši student George Pitt-Rivers, čije je ime ispisano na njegovom srebrnom obodu. Eugeničar, bio je interniran od strane britanske vlade tokom Drugog svjetskog rata zbog podrške fašističkom vođi Osvaldu Mosliju.


    Šolja je bila dio manje poznate privatne druge kolekcije njegovog djeda, viktorijanskog britanskog vojnika i arheologa Augustusa Henryja Lanea Foxa Pitt Riversa, koji je osnovao Muzej Pitt Riversa 1884. godine.


    Stariji Pitt Rivers kupio je čašu s lobanjom na Sotheby's aukciji iste godine. Na listi se vidi da je tada imao drveni stalak sa umetnutim šilingom kraljice Viktorije. Srebrni žigovi ukazuju da je napravljena 1838. godine, u godini njenog krunisanja.


    Prodavac je bio Bernhard Smith, advokat i diplomac Oriel Collegea u Oxfordu, koji je uglavnom sakupljao oružje i oklope. Hicks je spekulisao da ga je dobio na poklon od svog oca, koji je služio u Kraljevskoj mornarici na Karibima.


    Laburistički poslanik Bell Ribeiro-Addy, predsjedavajući parlamentarne grupe svih stranaka za afričke reparacije, rekao je: "Bolesno je pomisliti na donove Oxforda, koji sjede u ovom bastionu privilegija, i sami obogaćeni prihodima od stoljeća kolonijalnog nasilja, koji piju piće koje je možda imalo tako malu vrijednost od ljudske vrijednosti da je pretvorena u objekat."


    Gdje je lobanja sada?


    Glasnogovornik Worcester Collegea je rekao: "U 20. stoljeću, posuda je ponekad bila izložena s kolekcijom srebra koledža i korištena kao posuđe. Koledž ne posjeduje evidenciju o tome koliko je to često bio slučaj, ali je bio ozbiljno ograničen nakon 2011. i posuda je potpuno uklonjena prije 10 godina.


    Nakon što je primio naučne i pravne savjete, upravno tijelo koledža odlučilo je da čaša lobanja bude pohranjena u njegovoj arhivi "na način s poštovanjem, gdje joj je pristup trajno odbijen", dodao je portparol. “Kao što dr. Hicks priznaje u svojoj knjizi, koledž se etički i promišljeno pozabavio ovim pitanjem.”


    Knjiga također opisuje druge lobanje koje su istaknuti viktorijanci opljačkali s kolonijalnih bojnih polja, a koje su bile izložene u njihovim domovima ili donirane muzejima. Među njima je feldmaršal Lord Grenfell, po kome je kula u Kensingtonu i nazvana, koji je iskopao lobanju jednog Zulu komandanta dvije godine nakon što ga je ubila britanska vojska u bici kod Ulundi 1879. godine.

    Možda će vam se svidjeti