Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

U Italiji pokrenuta rasprava jer političar predlaže zakon da se bebama daju prezimena njihovih majki

    Vodeći poslanik u Evropskom parlamentu: Kontrola gej parade u Mađarskoj bi prekršila zakon EU o umjetnoj inteligenciji

    Parada ponosa u Budimpešti, Mađarska (Izvor: AP Photo/Anna Szilagyi)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Stručnjak i nadzornik Evropskog parlamenta za zakon o umjetnoj inteligenciji, Brando Benifei, govorio je za Euronews o planovima Mađarske da koristi prepoznavanje lica zasnovano na umjetnoj inteligenciji za kažnjavanje učesnika Gay Pridea te je kazao da bi to kršilo pravila EU.

    ADVERTISEMENT

    Digitalni sistemi za prepoznavanje lica koje Mađarska predlaže da se koriste za praćenje učesnika budimpeštanske gej parade u Budimpešti će prekršiti zakon EU o umjetnoj inteligenciji i pravila o zaštiti podataka, rekao je italijanski poslanik u Evropskom parlamentu zadužen za praćenje zakona o umjetnoj inteligenciji.


    Mađarski parlament je prošlog utorka donio odluku da zabrani marš – koji se obično održava u junu – u modifikaciji pravila koja utiču na održavanje javnog okupljanja napolju, i zaprijetio onima koji krše zabranu kaznama od 200.000 forinti (500 eura), zadržavajući pravo da koriste alate za digitalno prepoznavanje lica da bi se identifikovali oni koji učestvuju u paradi.


    Prema riječima europarlamentarca Branda Benifeija (Italija/socijalisti i demokrate) - kopredsjedavajućeg grupe za praćenje umjetne inteligencije u Evropskom parlamentu, zadužene za nadgledanje provedbe Zakona o umjetnoj inteligenciji - ovo bi bilo jasno kršenje novog zakona EU o AI.


    "Ono što je Orban najavio je nezakonito: Zakonom o umjetnoj inteligenciji zabranjeno je korištenje biometrijskih kamera za identifikaciju demonstranata. Ne možete pratiti ljude koji mirno protestuju osim ako nisu povezani s ozbiljnim zločinima, poput ubistva, terorizma", rekao je Benifei za Euronews.


    Prvi veliki test za orijentir zakona, kaže Benifei


    Benifei, koji je također upravljao Zakonom o umjetnoj inteligenciji kroz parlament kao izvjestilac, dodao je da preduzeća mogu da prodaju sisteme za prepoznavanje lica u Evropi samo u skladu sa ovim odredbama, i u suprotnom rizikuju da izgube licencu za to. Poslanik Evropskog parlamenta je pozvao Evropsku komisiju da razmotri ovo pitanje.


    "Još uvijek prikupljamo podatke i još smo u ranoj fazi implementacije Zakona o umjetnoj inteligenciji. Ali Mađarska će biti prvi veliki test za nas i Komisija bi trebala biti vrlo jasna u vezi s tim", dodao je.


    Tamás Lattmann, stručnjak za pravo EU u Mađarskoj, složio se da mađarska regulativa krši Zakon o umjetnoj inteligenciji u objavi na društvenim mrežama u kojoj se navode zločini koji opravdavaju korištenje AI alata. "U svakom drugom slučaju njihova upotreba je zabranjena", rekao je Lattmann.


    Benifei je dodao da, bez obzira na implementaciju Zakona o umjetnoj inteligenciji, smatra da bi korištenje tehnologije prepoznavanja lica u kontekstu marša također bilo jasno kršenje Opće uredbe EU o zaštiti podataka.


    Povučena je razlika između analize lica u realnom vremenu i nakon događaja


    Glasnogovornik Komisije rekao je za Euronews da će procjena zakonitosti prema Zakonu o umjetnoj inteligenciji ovisiti o tome da li će mađarska policija koristiti softver za prepoznavanje lica u realnom vremenu ili nakon događaja, za takozvanu naknadnu obradu.


    Upotreba biometrijske identifikacije demonstranata u realnom vremenu zabranjena je zakonom osim ako ne postoji neposredna teroristička prijetnja, potraga za nestalim osobama ili istraga teških zločina uz prethodno sudsko odobrenje, rekao je portparol.


    "Daljinska biometrijska identifikacija, uključujući prepoznavanje lica u javnim prostorima, je visokorizična aplikacija, koja zahtijeva transparentnost, odgovornost i procjenu uticaja na osnovna prava", rekao je portparol, pozivajući se na pravila koja utiču na identifikaciju nakon događaja koja stupaju na snagu u avgustu, nakon zakazanog marša.


    Euronews je zatražio od mađarske vlade komentar o njenom predloženom korištenju tehnologije.


    U Mađarskoj, Nacionalni centar za stručnost i istraživanje ima pravo da analizira podatke o licu. Ova organizacija prikuplja biometrijske podatke građana od 2015. godine iz ličnih karata i vozačkih dozvola. Na zahtjev policije, algoritam traži podudaranja u bazi podataka. Izvještaji mađarskih medija sugeriraju da bi izmjene pravila javnog okupljanja mogle otvoriti vrata za prepoznavanje lica koje se koristi za kontrolu pitanja kao što su saobraćajni prekršaji i otpad. Međutim, stručnjaci su također postavili pitanje da li administracija ima tehničke resurse da čak i nadgleda marš ponosa.


    Zakon EU o AI – koji reguliše AI alate u skladu sa rizikom koji predstavljaju za društvo – stupio je na snagu prošlog augusta. Njegove odredbe počele su postepeno da se primenjuju: zakon će u potpunosti stupiti na snagu 2027. godine. Svaka država članica EU morat će da uspostavi nacionalno regulatorno tijelo za praćenje usklađenosti kompanija sa Zakonom o umjetnoj inteligenciji do augusta ove godine. Oni će sarađivati ​​s Uredom Evropske komisije za umjetnu inteligenciju, koji podržava nacionalne vlasti.

    Možda će vam se svidjeti