Njemačka krajnje desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) upletena je u skandal oko donacija koji bi, ako se potvrdi, doveo do toga da stranka rizikuje milionske kazne.
AfD je 1. februara dobio rekordnih 2,35 miliona eura od Gerharda Dinglera, bivšeg regionalnog menadžera Slobodarske partije Austrije (FPÖ).
Međutim, istraživanje Der Spiegela i austrijskog lista Der Standard sugerira da je Dingleru novac dao njemački milijarder Henning Conle.
U izvještajima se navodi da je Dingler prije nekoliko sedmica dao novac svojoj banci, tvrdeći da je riječ o "projektu nekretnina". Potom je 2,35 miliona eura sa njegovog računa prebačeno na kompaniju u Kelnu koja se specijalizirala za oglašavanje na plakatima. Tačan iznos dojavljen je Bundestagu početkom februara, prenosi Euronews.com.
Prema njemačkom zakonu, takozvane donacije "čovjeka od slame" smatrale bi se ilegalnim finansiranjem stranaka, jer donacije veće od 500 eura moraju identificirati donatore.
Ako bude potvrđeno, AfD bi se suočio sa kaznom tri puta većom od iznosa donacije — što u ovom slučaju iznosi oko 7 miliona eura.
AfD nije odmah odgovorio na zahtjeve Euronewsa za komentar.
Motivi nejasni
Ovo nije prvi put da je Conle – njemačko-švicarski milijarder, vlasnik brojnih nekretnina koji je navodno uložio velika sredstva u nekretnine u centru Londona – optužen za ilegalnu donaciju AfD-u preko treće strane.
Godine 2023., AfD je kažnjen sa 396.000 eura zbog donacije od 130.000 eura na općim izborima 2017. putem švicarske farmaceutske kompanije koja je bila povezana s Conleom.
2021., istraživačka kuća Correctiv izvijestila je da je milijarder ponudio AfD-u anonimne donacije u ličnom sastanku s bivšom glasnogovornicom AfD-a Frauke Petry. Petry je priznao da je Conle pokušao ponuditi donacije AfD stranci, ali da ih AfD nije prihvatio.
Prema Aurelu Eschmannu, stručnjaku za finansiranje stranaka iz NVO Lobby Control, nejasno je zašto bi Conle donirao AfD-u preko posrednika.
"Kao njemački državljanin, on (Conle) je mogao donirati bez problema", rekao je Eschmann. "Conle je već dobro poznat kao pristalica AfD-a. Stoga je strah od oštećenja reputacije malo vjerovatan motiv."
"Istražni organi bi hitno trebali ispitati da li bi sam Conle mogao djelovati kao slamka i za druge donatore. To je i zato što je, prema medijskim izvještajima, Dingler djelovao za opskurni 'Klub prijatelja i sponzora mira i sigurnosti'", kaže Eschmann.
Malo je vjerovatno da će se AfD suočiti s hitnom novčanom kaznom ako su optužbe istinite. Kako navodi Der Spiegel, austrijske vlasti istražuju navode o pranju novca i tajnom finansiranju stranaka.