Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je u ponedjeljak da nije pravo vrijeme za razgovor o slanju mirovnih trupa u Ukrajinu, ističući da se razgovori ne bi trebali nastaviti bez uključivanja Kijeva.
Na kraju hitnih razgovora sa evropskim liderima u Parizu, Scholz je rekao novinarima da će evropske zemlje zadržati podršku Ukrajini i podvukao da Ukrajinci moraju biti dio bilo kakvih mirovnih pregovora, javlja Anadolu.
Upitan o stavu Njemačke o sigurnosnim garancijama za Ukrajinu, uključujući potencijalne mirovne trupe, Scholz je odgovorio: "Potpuno je prerano i potpuno pogrešno vrijeme za ovu raspravu sada."
"Iskreno, prilično sam iritiran ovim debatama. Ljudi preko glava Ukrajinaca pričaju o ishodu mirovnih pregovora koji još nisu ni počeli, na koje Ukrajina nije pristala, a koji nisu ni bili na stolu", rekao je.
Ukazao je i na neizvjesnost izgleda za mirovne pregovore i njihov potencijalni ishod.
"Ovo je dakle neprikladna debata u pogrešno vrijeme i o pogrešnoj temi. Još nismo u miru, već smo usred rata koji je brutalno vodila Rusija", rekao je njemački
kancelar.
Scholz se osvrnuo i na nedavne rasprave o budućnosti NATO-a nakon povratka Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a, ističući da evropski saveznici i Washington uvijek moraju zajedno djelovati kada je riječ o sigurnosti.
"Ne smije biti podjele sigurnosti i odgovornosti između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. NATO se zasniva na činjenici da uvijek djelujemo zajedno i zajedno preuzimamo rizik, čime osiguravamo našu sigurnost. Ovo se ne smije dovoditi u pitanje", rekao je Scholz.
Što se tiče vojne potrošnje, Scholz je zagovarao fleksibilnije propise o potrošnji EU-a i predložio opuštanje pravila EU o dugu kako bi se spriječile kazne za zemlje koje povećavaju potrošnju na odbranu — čak i kada njihov nivo zaduživanja premašuje regulatorne zahtjeve cijelog bloka.
Lideri nekoliko velikih evropskih zemalja okupili su se u ponedjeljak u Parizu na poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kako bi razgovarali o transatlantskim odnosima, situaciji u Ukrajini, mogućim mirovnim pregovorima i sigurnosti u Evropi.
Američko-evropski odnosi pogoršali su se ovog mjeseca nakon što je Trump pokrenuo direktne razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o ukrajinskim mirovnim pregovorima bez evropskog učešća.
Na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji za vikend, Keith Kellogg, Trumpov specijalni izaslanik za Rusiju i Ukrajinu, potvrdio je da Evropljani neće biti pozvani na planirane američko-ruske razgovore o miru u Ukrajini.