Učešćem desetina političkih lidera iz cijelog svijeta koji će raspravljati o prioritetnim globalnim izazovima u Njemačkoj, počela je 61. Minhenska sigurnosna konferencija (MSC).
Trodnevna godišnja konferencija počela je u Minhenu, a ugostiće više od 50 šefova država i vlada i oko 150 ministara iz cijelog svijeta, prenosi Anadolu.
Konferencija je počela u petak ujutro i na njoj će se pojaviti mnogi govornici nakon pozdravnog govora njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera. Oni će se fokusirati na globalne sigurnosne izazove, uključujući globalno upravljanje, demokratsku otpornost, klimatsku sigurnost i mnoge druge teme.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, američki potpredsjednik JD Vance i specijalni izaslanik američkog predsjednika za Ukrajinu i Rusiju Keith Kellogg bit će među najvišim zvaničnicima koji će prisustvovati konferenciji.
Osim očekivanih intenzivnih razgovora o ratu u Ukrajini i mirovnom planu američkog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu, konferencija će se baviti i bliskoistočnom krizom, političkim procesom u Siriji, sukobima u Africi i tenzijama u jugoistočnoj Aziji.
Vance, Zelenski, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen također će održati govore na konferenciji.
Među govornicima su i visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku Kaja Kallas, britanski ministar vanjskih poslova David Lammy, italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani i kanadska ministrica vanjskih poslova Melanie Joly.
Prvog dana konferencije, Von der Leyen će govoriti na temu "EU u svijetu", dok će Vance učestvovati na drugoj sesiji pod nazivom "SAD u svijetu".
Letonska premijerka Evika Silina, finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen i švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard govorit će kasnije u petak na panelu o suprotstavljanju hibridnom ratu u Baltičkom moru.
Očekuje se da će se generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Mariano Grossi također pozabaviti nuklearnom multipolarnošću.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi će učestvovati na panelu pod nazivom "Kina u svijetu".
U subotu, drugog dana konferencije, očekuju se debate o stanju međunarodnog poretka, kao i regionalnim sukobima i krizama. Budućnost transatlantskog partnerstva također će biti u fokusu drugog dana konferencije.
Događaj će se završiti raspravama o ulozi Evrope u svijetu posljednjeg dana konferencije.