Europska unija je 20. januara 2025. godine službeno zabranila upotrebu bisfenola A (BPA) u materijalima koji dolaze u kontakt s hranom, čime je poduzela važan korak u smanjenju izloženosti ovoj štetnoj hemikaliji koja negativno utječe na ljudski endokrini sistem.
Ova zabrana obuhvata predmete poput limenki, posuda za hranu, boca za vodu, ali i materijale poput ljepila, guma, smola, plastike, boja za štampanje, silikona i premaza koji mogu doći u dodir s hranom.
BPA je poznat po tome što može kontaminirati prehrambene proizvode, a zabrana označava ključni korak u smanjenju rizika od njegove izloženosti, piše Euronews.
Zdravstveni rizici i dugotrajan proces
BPA je od 2006. godine na popisu tvari koje izazivaju zabrinutost prema REACH regulaciji Europske unije zbog svoje reproduktivne toksičnosti, a od 2017. godine prepoznat je i kao endokrini disruptor, što znači da može narušiti ravnotežu hormona u ljudskom tijelu.
Povezuje se s različitim zdravstvenim problemima, uključujući rak dojke, neurobihevioralne poremećaje i dijabetes.
Sandra Jen, voditeljica programa za zdravlje i kemikalije u Savezu za zdravlje i okoliš (HEAL), ističe da je zabrana bisfenola A bila nužna, no proces je bio spor: "Znanstvenici već više od deset godina pozivaju na zabranu bisfenola A.
Unatoč tome, proces donošenja ove zabrane bio je spor. Nadamo se da će EU uskoro proširiti zabranu na druge proizvode koji dolaze u kontakt s djecom i odraslima, poput igračaka."
Nedavna istraživanja o razinama izloženosti bisfenolu A u EU-u izazivaju zabrinutost. Prema Europskoj agenciji za okoliš (EEA), rezultati istraživanja o humanom biomonitoringu pokazuju da je gotovo 100 % sudionika iz 11 europskih zemalja izloženo BPA iznad sigurnog praga, što predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za širu populaciju.
Leena Ylä-Mononen, izvršna direktorica EEA, ranije je naglasila da ovi podaci dodatno potvrđuju potrebu za strožim mjerama: "Zahvaljujući projektima EU-a poput humanog biomonitoringa, jasno je da bisfenol A predstavlja mnogo veći rizik za naše zdravlje nego što se to prije mislilo.
Ovi rezultati moraju biti ozbiljno shvaćeni, a poduzimanje mjera na razini EU-a postaje ključno kako bismo ograničili izloženost opasnim kemikalijama."
Daljnje mjere i budućnost zabrane
Iako zabrana BPA u kontaktu s hranom predstavlja prvi korak, organizacije za zaštitu zdravlja i okoliša pozivaju EU da proširi zabranu na širi spektar proizvoda.
Savez za zdravlje i okoliš nada se da će zabrana uskoro obuhvatiti i druge proizvode, poput igračaka, kako bi se dodatno smanjila izloženost opasnim kemikalijama, osobito među najranjivijim skupinama poput djece.
Uz ove mjere, očekuje se da će EU nastaviti razvijati i implementirati propise koji će smanjiti izloženost bisfenolu A te drugih štetnih kemikalija, čime će dodatno štititi zdravlje građana i okoliš.
Odluka Europske unije da zabrani uporabu bisfenola A u kontaktu s hranom predstavlja važan korak prema smanjenju rizika od izloženosti ovoj štetnoj tvari.
Iako zabrana stupa na snagu polako, njeni dugoročni učinci mogu značajno doprinijeti zdravlju potrošača diljem EU, posebno uz nastavak istraživanja i praćenja izloženosti kemikalijama.