Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Upotreba fosilnih goriva u Evropi na istorijskom minimumu

    Euronews na granici koja spaja sigurnost i migracije: Poljska suočena s hibridnim ratom

    Granica koja spaja sigurnost i migracije (Izvor: Euronews)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Poljska se suočava s ozbiljnom krizom migracija na svojoj granici s Bjelorusijom, koja je postala ključna točka konflikta zbog hibridnog rata. Bjelorusija, pod vodstvom Aleksandra Lukašenka, koristi migrante kao političko oružje, usmjeravajući ih prema Poljskoj kako bi destabilizirala zemlju, a Poljska, u suradnji s NATO-om, odgovara vojnom i sigurnosnom zaštitom.

    ADVERTISEMENT

    Poljska je migraciju počela gledati kroz prizmu nacionalne sigurnosti, čime je natjerala Europsku uniju da preispita svoj stav.


    Na prijelazu Połowce-Pieszczatka, tišina je gotovo opipljiva, piše Euronews.


    Graničari, naoružani do zuba, stoje nepomično, prateći svaki pokret s druge strane snijegom prekrivene šume.


    Čelična ograda visoka pet metara, opremljena termalnim kamerama i senzorima, proteže se na kilometrima, a ceste blokiraju betonske barijere i bodljikava žica. Iako scena odražava prijetnju, ništa se ne događa.


    Poljska je već četiri godine u visokom stanju pripravnosti zbog migracija potaknutih politikom bjeloruske vlasti.


    Bjelorusija je optužena za organiziranje masovnog slanja migranata prema Poljskoj, s ciljem izazivanja destabilizacije.


    Poljska vlasti vjeruju da iza ove operacije stoje Aleksandar Lukašenko i Vladimir Putin, kao odgovor na sankcije EU-a nakon spornog izbornog procesa u Bjelorusiji.


    "Naš je glavni prioritet zaustaviti ovaj migrantski pravac i spriječiti ilegalne prijelaze“, rekao je Maciej Duszczyk, poljski zamjenik ministra unutarnjih poslova. Trenutno je na granici raspoređeno 6.000 vojnika, a broj može porasti na 17.000.


    Poljska ovu situaciju smatra hibridnim ratom, jer migracije povezane s političkim sukobima između EU-a, Bjelorusije i Rusije imaju dugoročne geopolitičke posljedice.


    Granica je sada također dio vojne inicijative „Istočni štit“, kojom Poljska gradi utvrde za obranu od mogućih prijetnji, a koja uključuje i zaštitu EU-a i NATO-a.


    Iako broj migranata raste, Poljska poduzima odlučne mjere za zaustavljanje pokušaja prelaska.


    U 2024. godini zabilježeno je gotovo 30.000 pokušaja, s više od 10.000 uspješnih prijelaza, ali većina migranata nije podnijela zahtjev za azil, vjerujući da mogu nastaviti prema Njemačkoj.


    Humanitarne organizacije izvještavaju o zloupotrebama i nezakonitim postupcima prema migrantima, uključujući nasilje i prisilno vraćanje, dok Poljska tvrdi da su te mjere nužne za zaštitu granica.


    Poljska je promijenila pristup migracijama, sada ih tretirajući kao pitanje nacionalne sigurnosti.


    U tome je podržala premijera Donalda Tuska, koji je najavio moguće uvođenje "privremene obustave“ prava na azil kao odgovor na političku instrumentalizaciju migracija. EU je reagirao, naglašavajući obveze prema ljudskim pravima i pravu na azil.


    Dok Poljska brani svoje sigurnosne mjere, humanitarne organizacije upozoravaju na opasnost normalizacije vanrednih situacija koje narušavaju ljudska prava, pozivajući na očuvanje međunarodnih standarda zaštite migranata.

    Možda će vam se svidjeti