Podsticanje posrnule ekonomije Evropske unije zahtjevaće ukidanje ciljeva u vezi sa obnovljivim izvorima energije i obustavu pravila o izvještavanju u lancima snabdjevanja, saopštila je Evropska narodna partija (EPP), najuticajnija politička grupa u EU.
Prošlog vikenda, lideri EPP-a okupili su se u Berlinu na samitu lidera. Sa njihovim njemačkim članom, CDU-om, koji je na pragu ponovnog dobijanja pozicije kancelara, žele da preoblikuju EU kroz "odlučnu, ambicioznu i sveobuhvatnu agendu deregulacije i pojednostavljenja".
U zajedničkom dokumentu, grupa koja uključuje članove poput predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, vjerovatnog budućeg njemačkog kancelara Friedricha Merza, grčkog premijera Kyriosa Mitsotakisa i njegovog finskog kolege Petteria Orpoa, predlaže povratak progresivnoj politici, umjesto zelene iz 2019. godine.
To bi značilo stavljanje na čekanje, na najmanje dvije godine, pravila o korporativnom izvještavanju koja zahtjevaju od kompanija da prate i izvještavaju EU o, između ostalog, emisiji CO2 u proizvodnji, te zloupotrebi djece u svojim lancima snabdjevanja.
Carina EU na uvoz CO2, poznata kao CBAM, trebalo bi da oporezuje potencijalne uvoznike "prljavog" čelika i cementa, ali je kritikovana zbog prevelike birokratije. Trenutno je u fazi prikupljanja podataka, a carine bi trebalo da stupe na snagu 2026. godine.
Međutim, prema liderima EPP-a, ovi zakoni bi trebalo da se ograniče na velike kompanije sa više od 1.000 zaposlenih, dok bi se "eliminisali" indirektni efekti na male i srednje firme.
Dok EPP tvrdi da želi da se pridržava klimatskih ciljeva EU i podrži mehanizam za određivanje cijena CO2, poznat kao ETS, namjerava da ukine drugi uspostavljeni mehanizam, a to su ciljevi za obnovljive izvore energije.
Grupa lidera se protivi posebnom cilju za udio obnovljivih izvora energije, naglašavajući da bi članice EU trebalo da same odluče koje tehnologije žele da koriste za postizanje svojih klimatskih ciljeva.