Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Orban oštro o Bidenovoj administraciji: Da Trumpu nije ukraden mandat prije četiri godine ne bi bilo rata u Ukrajini

    Baerbock kritizirala njemačku vladu zbog Ukrajine

    Annalena Baerbock (Izvor: AP/Omar Havana)
    -
    Objavljeno

    Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock kritizirala je vlastitu vladu zbog neodlučnosti u pogledu pomoći Ukrajini, što signalizira duboke podjele unutar privremene vlade i rastuće neslaganje među glavnim političkim strankama usred užarene izborne kampanje, piše Politico.

    ADVERTISEMENT

    “Njemačka se u cjelini trenutno ne smatra pokretačkom snagom za politiku mira u Evropi i iskreno to me boli”, rekla je Baerbock, vodeća političarka Zelenih, za POLITICO-ov Berlin Playbook Podcast.


    “Čak i sada, tokom predizborne kampanje, neki prioritet daju nacionalnoj perspektivi – ili kako brzo dobiti nekoliko glasova na parlamentarnim izborima – umjesto preuzimanja stvarne odgovornosti za osiguranje evropskog mira i slobode”.


    Njena frustracija dolazi u trenutku kada je njemački kancelar Olaf Scholz iz Socijaldemokratske stranke (SPD) izazvao intenzivnu domaću raspravu zahtijevajući da nova pomoć Ukrajini ovisi o labavljenju ustavnih fiskalnih ograničenja zemlje.


    U televizijskom intervjuu ove sedmice, Scholz je rekao da ne bi pristao na paket pomoći od 3 milijarde eura za Ukrajinu koji podupiru Baerbock i drugi njemački zvaničnici diljem političkog spektra osim ako se ne plati novim zaduživanjem.


    Budući da su desno orijentirane stranke poput Kršćansko-demokratske unije i fiskalno-konzervativne Slobodne demokratske stranke — koje uglavnom podržavaju veću pomoć Ukrajini — protiv preuzimanja novog duga za financiranje pomoći, paket će vjerojatno biti zaustavljen zbog političkog zastoja.


    Baerbock, koja se zalagala za usvajanje paketa od 3 milijarde eura, opetovano je izrazila zabrinutost zbog onoga što smatra nesigurnim pristupom Njemačke pomoći Ukrajini, tvrdeći da njezina vlada gubi povjerenje svojih evropskih saveznika.


    “To povjerenje ne smije ponovno biti narušeno oklijevanjem, zbog čega bi druge zemlje mogle zabrinuti da Njemačka neće stati uz njih”, rekla je.


    Baerbock je također oštro kritizirala prethodne njemačke vlade zbog, kako smatra, njihovog propusta da se osvrnu na upozorenja o agresivnim namjerama Kremlja. Posebno je kritizirala Kršćansko-demokratsku uniju (CDU) pod bivšom kancelarkom Angelom Merkel i SPD — koji je prethodno vladao u koaliciji s CDU-om — zbog izgradnje kontroverznog plinovoda Sjeverni tok 2 između Rusije i Njemačke.


    U to je vrijeme Merkel više puta nazvala izgradnju plinovoda ispod Baltičkog mora “projektom privatnog sektora”, sugerirajući da njemačka vlada ima ograničenu ulogu.


    “Baš kao što Sjeverni tok 2 nikada nije bio samo ekonomski projekt – uprkos onome što su CDU i SPD dugo željeli vjerovati – također nije slučajnost da se podmorski kablovi u Baltičkom moru neprestano oštećuju”, rekla je Baerbock, referirajući se na nedavne slučajeve sumnje na sabotažu Rusije.


    Uoči njemačkih izbora 23. februara, Baerbockovi Zeleni su na četvrtom mjestu s podrškom od 14 posto, daleko iza vodećeg konzervativnog saveza pod kancelarskim kandidatom Friedrichom Merzom.


    Pobijede li konzervativci, nije jasno koju će drugu stranku ili stranke pozvati u koaliciju. Konzervativci i Zeleni, međutim, slažu se u mnogim pitanjima vanjske politike, uključujući Ukrajinu i odbrambenu potrošnju.


    Baerbock je za POLITICO rekla da Njemačka treba više ulagati u vlastitu sigurnost, dodavši da je “ključno” da zemlja stalno ulaže više od 2 posto BDP-a u odbranu.


    “U kriznim godinama to bi se moglo približiti i do tri posto”, dodala je.


    Budući američki predsjednik Donald Trump rekao je da želi da članice NATO-a potroše nevjerovatnih 5 posto BDP-a na odbranu – što je više nego dvostruko više od sadašnje ciljne potrošnje saveza.


    U prošlosti je govorio o Njemačkoj kao o “delinkventu” u odbrambenoj potrošnji i prijetio je da će uskratiti američku zaštitu od zemalja NATO-a koje ne plaćaju dovoljno.


    “Sarađivat ćemo s Amerikom gdje je god to moguće”


    Ali Baerbock je zvučao relativno optimistično u pogledu nadolazeće Trumpove administracije.


    “Sarađivat ćemo gdje god je to moguće jer Amerika ostaje jedan od naših najbližih partnera i prijatelj je decenijama”, rekla je.


    “Ali ako stvari postanu teže u određenim područjima, Evropa neće biti izbačena s kursa”.


    Baerbock je sugerirala i da bi Europa čak mogla profitirati od Trumpove nepredvidljivosti, uključujući njegovo nedavno odbijanje da ne isključi vojnu silu za preuzimanje Panamskog kanala i Grenlanda.


    “Upravo sam se vratila s konferencije u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji”, rekla je.


    “I tamo su teme poput Grenlanda i Panamskog kanala bile centralne teme čak i među našim arapskim partnerima. Možete osjetiti koliko se ove tvrdnje mnogima čine apsurdnim, a upravo ta apsurdnost gura aktere poput arapskih naroda još bliže Europi”.

    Možda će vam se svidjeti