Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Pala cijena sirove nafte, vlada zabrinutost zbog moguće recesije u evrozoni

    Svega 12 posto kompanija u Njemačkoj očekuje bolje poslovanje u narednoj godini

    Njemačka, industrija (Izvor: AP/Martin Meissner)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Samo jedna od svakih osam kompanija u Njemačkoj misli da će njihovo poslovanje biti bolje sljedeće godine, dok svaka druga kompanija u građevinskoj industriji misli da će se stvari pogoršati.

    ADVERTISEMENT

    Institut za ekonomska istraživanja (Ifo) objavio je rezultate svog istraživanja kada je riječ o očekivanjima njemačkih kompanija za 2025. godinu.


    Prema istraživanju, samo 12,6 posto kompanija u Njemačkoj očekuje bolje poslovanje sljedeće godine.


    Otprilike jedna trećina (31,3 posto) kompanija očekuje da će se njihova ekonomska situacija pogoršati 2025. godine.


    Oko 56,1 posto njemačkih kompanija ne predviđa promjene u svom poslovanju sljedeće godine.


    Prema istraživanju, svaka druga kompanija, posebno u građevinskoj industriji, misli da će se stvari pogoršati 2025. godine. Manje od pet posto kompanija u industriji vjeruje da će se stvari poboljšati sljedeće godine.


    U sektoru maloprodaje, 42,1 posto kompanija zabrinuto je da će im se poslovna situacija pogoršati. Samo 7,9 posto kompanija očekuje poboljšanje situacije, a polovina očekuje da situacija ostane nepromijenjena.


    Poboljšanje poslovne situacije sljedeće godine očekuje 15,7 posto proizvodnih kompanija, dok 31,8 posto očekuje pogoršanje. Većina (52,6 posto) predviđa da se trend neće promijeniti.


    U sektoru usluga, slika je malo optimističnija, ali neizvjesnost skreće pažnju. Dok 11,9 posto kompanija očekuje poboljšanje, 28,2 posto smatra da će se situacija pogoršati.


    "Kompanije trenutno ne vide znakove oporavka u privredi. S obzirom da je ekonomija već imala loše rezultate u 2024., ove brojke su zabrinjavajuće", rekao je Klaus Wohlrabe, direktor Ifo centra za istraživanje.


    Naveo je da nijedan sektor nije istinski optimističan u pogledu godine koja je pred nama.


    Wohlrabe je rekao, govoreći o prijevremenim izborima planiranim 23. februara, da nova savezna vlada ima puno posla.


    Njemačka privreda izbjegla je ulazak u tehničku recesiju tako što je u trećem kvartalu ove godine zabilježila rast od 0,2 posto, nakon što je u drugom kvartalu smanjena za 0,3 posto.


    Njemačka ekonomija je i dalje krhka, posebno zbog stalne slabosti u proizvodnom sektoru, koji igra veću ulogu nego u drugim zemljama u regionu.


    Privreda doživljava poteškoće u rastu zbog razloga kao što su intenzivna konkurencija iz inostranstva, usporavanje industrije, povećanje kamatnih stopa, ciklični rizici i strukturne promjene.


    Osim toga, kolaps koalicione vlade zemlje u novembru zbog spora oko budžeta ostavio je najveću evropsku ekonomiju u političkoj neizvjesnosti do prijevremenih izbora u februaru.


    Ekonomija zemlje je prošle godine smanjena za 0,3 posto u odnosu na prethodnu godinu zbog visoke inflacije koja utiče na kupovnu moć, visoke cijene energenata, pada investicija, slabe potražnje i visoke kamatne stope.


    Njemačka centralna banka (Bundesbank) očekuje da će se ekonomija zemlje ove godine smanjiti za 0,2 posto zbog prijetnji trgovinskog protekcionizma, geopolitičkih sukoba i strukturnih promjena.

    Možda će vam se svidjeti

    NATO pokrenuo komandu za podršku Ukrajini u Njemačkoj

    Njemačka ekonomija u opasnosti od stagnacije, prigušena potražnja i visoke cijene

    Njemački ekonomski institut: Ko će raditi ako odu Sirijci?