Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Starbucks se novom strategijom bori sa smanjenom prodajom

    Skok dionica tehnoloških divova nakon dogovora Kine i SAD-a

    Nvidia (Izvor: AP/Manu Fernandez)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Cijene dionica globalnih tehnoloških kompanija i proizvođača čipova u ponedjeljak su na svjetskim tržištima snažno porasle, nakon što su SAD i Kina postigli dogovor o smanjivanju "recipročnih" carina sa 125 na 10 posto.

    ADVERTISEMENT

    Dionice tehnoloških kompanija, poput proizvođača poluvodiča i pametnih telefona, bile su zadnjih sedmica pod velikim pritiskom zbog trgovinskog sukoba dvije najveće svjetske privrede, koji je zaprijetio remećenjem globalnih lanaca te negativnim utjecajem na poslovanje najvećih američkih kompanija.


    Danas su investitori odahnuli, nakon što su razgovori između SAD-a i Kine tijekom vikenda urodili plodom i doveli do privremenog prekida primjene recipročnih carina.


    Na američkom tržištu, cijene dionica Nvidije porasle su za oko četiri posto, a AMD-a za pet posto. Dionice Broadcoma i Qualcomma također su poskupjele gotovo 5 posto. I druge kompanije iz lanca opskrbe poluvodičima bilježile su značajan rast cijena. Dionice Marvella, koji je prošlog tjedna zbog makroekonomskih nesigurnosti odgodio prethodno dogovoreni dan za investitore, poskupjele su 7,5 posto.


    Tajvanski TSMC, najveći svjetski proizvođač čipova, ostvario je 4-postotni rast cijene dionica na američkim burzama. U Europi su dionice ASML, proizvođača strojeva za izradu najnaprednijih čipova, poskupjele 4,5 posto.


    Iako je američki predsjednik Donald Trump prošlog mjeseca izuzeo poluvodiče i određene elektroničke proizvode iz svog plana nametanja visokih carina u cilju postizanja novih trgovinskih sporazuma kojim bi se smanjio američki trgovinski deficit u razmjeni roba, Washington je poručio kako je riječ o tek privremenoj mjeri te da su posebne carine i dalje moguće. Investitore su brinule posljedice tog trgovinskog sukoba za velike tehnološke kompanije, posebice one s jakom izloženošću kineskom tržištu, poput Applea i Amazona, čije su dionice od početka godine oštro korigirane naniže.


    Apple, koji još uvijek 90 posto svojih iPhonea proizvodi u Kini, objavio je u sklopu nedavnog finansijskog izvještaja da očekuje povećanje troškova od 900 milioa dolara u ovom tromjesečju zbog carina. Dionice Apple danas su poskupjele za više od šest posto.


    Amazon je, pak, zabilježio rast cijene dionice za više od osam posto. Mnogi prodavatelji na toj platformi, naime, ovise o kineskim dobavljačima.

    Značajan rast cijena dionica imale su i kineske tehnološke kompanije koje kotiraju na američkim burzama. Dionice Alibabe, JD.coma i Baidua bilježile su najveće dobitke.

    Možda će vam se svidjeti