Cijene sirove nafte pale su na novi četverogodišnji minimum kako je eskalirao trgovinski rat između SAD-a i Kine. Ostale robe osjetljive na ekonomski rast, uključujući željeznu rudu i bakar, također su oslabile zbog pogoršanja izgleda potražnje u najvećem svjetskom uvozniku.
Cijene sirove nafte pale su u utorak četvrti uzastopni trgovački dan, dosegnuvši najniži nivo u posljednje četiri godine, jer su se strahovi od recesije pojačali usred produbljivanja globalnog trgovinskog rata. Opsežne recipročne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa sada su stupile na snagu, a Kina – trenutno najveći svjetski uvoznik nafte – suočava se sa uvoznim carinama od 104 posto.
Otkako je Trump najavio nove tarife, fjučersi na naftu Brent su pali za više od 19% na 60,41 USD po barelu, dok su fjučersi West Texas Intermediate (WTI) pali za 20% na 57,06 USD po barelu - obje su označile najniže nivoe od marta 2021. godine.
Kina je u utorak obećala da će se "boriti do kraja" nakon Trumpove prijetnje o dodatnih 50 posto carina. U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države ostaju privržene sprovođenju svih nameta od 104 posto. Intenzivirajući trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije ponovo je pokrenuo široku rasprodaju rizične imovine.
"Za Kinu, carine bi mogle značajno smanjiti izvoz i industrijsku proizvodnju - dva ključna pokretača rasta - dok bi tehnološki i EV sektori mogli biti posebno teško pogođeni. Vjerovatno ćemo vidjeti mekšu potražnju za naftom kao rezultat", rekao je Dilin Wu, tržišni analitičar u Pepperstone Australia, u e-poruci. "Tarifa od 104 posto mogla bi vratiti američku inflaciju na 4 posto, čak i prije nego što se uračunaju druge nove carine. To bi povećalo izglede za dublju recesiju iu SAD", dodala je.
Upotpunjujući pritisak na pad, osam ključnih članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) složilo se prošle sedmice da ubrzaju povlačenje ranijih rezova proizvodnje. U međuvremenu, Trumpove takozvane "sekundarne carine" na velike izvoznike nafte kao što su Venecuela, Iran i Rusija mogu nadoknaditi neka povećanja proizvodnje. Međutim, strahovi od recesije u ovom trenutku snažno zasjenjuju geopolitičke tenzije.
U tom kontekstu, američka Uprava za energetske informacije odgodila je svoj mjesečni kratkoročni izvještaj o energetskoj prognozi, koji je prvobitno trebao biti objavljen u utorak. Agencija je navela potrebu da se "ponovo pokrenu naši modeli kako bi se uzela u obzir najnovija dešavanja na tržištu" i rekla da će sada objaviti izvještaj u četvrtak. Kao odgovor na pogoršanje izgleda, Goldman Sachs je do kraja godine smanjio svoje prognoze za naftu Brent na 40 dolara po barelu, što implicira dalji pad od 36 posto u odnosu na trenutne nivoe.
Međutim, Wu je dodao da bi bilo kakvi znaci deeskalacije u trgovinskom sukobu mogli pokrenuti oporavak: "Kratko pozicioniranje je već jako rastegnuto, tako da bi se tržište moglo vratiti na sve znakove deeskalacije."
Očekuje se i da će Kina pojačati svoje stimulativne napore, i fiskalno i monetarno. Na svom godišnjem sastanku u martu, Peking je ponovo potvrdio cilj rasta BDP-a od 5 posto za 2025. i najavio nove stimulativne mjere usred eskalacije tarifnih prijetnji iz SAD-a. Vlada je također podigla svoj ciljni budžetski deficit na 4 posto BDP-a – najviše u tri decenije. Analitičari očekuju da će se uskoro objaviti daljnja podrška politici, posebno kao odgovor na trgovinski rat, prenosi Euronews.com.
Robe osjetljive na Kinu su u padu, potresajući dionice rudarstva
Ne samo nafta, već i druge robe osjetljive na rast doživjele su oštar pad na nedavnim sjednicama, vođen slabljenjem očekivanja potražnje usred sveopšteg trgovinskog rata. Fjučersi bakra na Comex su pali za 19 posto od 3. aprila na 4,07 dolara po funti – najniži nivo od januara. Fjučersi na željeznu rudu (62 posto Fe Fines CFR China) na SGX su pali za 7 posto u istom periodu na najniži nivo koji nije viđen od septembra 2024. Čak ni plemeniti metali nisu bili pošteđeni, s promptnim zlatom za 6 posto i srebrom za 13 posto od prošle srijede dok su investitori prodavali udjele da pokriju gubitke u rizičnoj imovini.
Pad industrijskih metala i kritičnih minerala uništio je udio rudarstva na globalnom nivou. U Australiji, BHP Grupa – najveći svjetski rudar – zabilježila je pad od 11 posto u protekle četiri sesije na najniži nivo od oktobra 2020. godine, dok su dionice Rio Tinta pale 9% na najniži nivo u sedam mjeseci. "Nesrećni dio toga je da ako Kina kihne, Australija će se vjerovatno prehladiti", rekao je Josh Gilbert, tržišni analitičar u eToro Australia.
U Evropi, švajcarski rudarski gigant Glencore zabeležio je pad od 16 posto na najniži nivo od decembra 2020. godine, dok je Anglo American PLC na berzi u Velikoj Britaniji pao za 14 posto i dostigao najniži nivo u jednoj godini u istom periodu.