Evropska unija brusi svoju strategiju odgovora na američke carine, pokušavajući ostaviti otvoren put pregovorima kako bi se izbjegao puni trgovinski rat.
Uprkos ponovljenim upozorenjima da će "čvrsto" i "brzo" odgovoriti na američke carine, EU i dalje finalizuje svoje protumjere nakon što je Vašington u srijedu ispunio svoje prijetnje uvođenjem visokih carina od 20 posto na sav uvoz iz bloka.
"Kupujemo prostor koji nam je potreban za pregovore sa Amerikancima i gledamo na to da svoj odgovor usmjerimo na najefikasniji mogući način", rekao je zvaničnik EU u četvrtak, dodajući da se to razmatra "i u smislu kako ćemo uticati na SAD ako je potrebno" i "u smislu spašavanja naših država članica i naše industrije gdje god je to moguće".
Već u modricama zbog otvaranja tarifnih salva iz Trumpove Bijele kuće - 25% na čelik i aluminijum, 25% na automobile - EU sada takođe mora uračunati 20% američkih carina na sav svoj uvoz u okviru svog odgovora.
Države članice već raspravljaju o dvije liste koje ciljaju američke proizvode kako bi stupile na snagu do sredine aprila, a sada se razmatraju daljnje protumjere za drugi talas odmazde - kao odgovor na carine na automobile i recipročne carine - koji bi mogli stupiti na snagu krajem mjeseca, piše Euronews.
Trgovinski suficit SAD-a u uslugama sa EU mogao bi biti ciljani, a EU bi takođe mogla primijeniti alat „protiv prisile“ usvojen 2023. godine, koji bi uticao na poslovne dozvole i prava intelektualne svojine.
"Ne skidamo nijednu opciju sa stola", rekao je visoki zvaničnik EU, tvrdeći da bi svaki odgovor trebao biti "proporcionalan", dodajući: "Mi se ne bavimo eskalacijom, mi smo u poslu rješavanja stvari."
Komesar EU za trgovinu Maroš Šefčovič razgovaraće sa svojim američkim kolegama putem video poziva u petak, u pokušaju da održi put ka dijalogu otvorenim.
EU želi da pregovara "sa fer pozicije i pozicije snage", rekao je isti visoki zvaničnik EU, dodajući da kontramjere neće biti osmišljene kao "kazna" već da "podstaknu pregovore sa SAD".
Pregovori bi čak mogli imati za cilj niže tarife od postojećih tarifnih stopa koje se primjenjuju na obje strane Atlantika, rekao je zvaničnik, dodajući: "Mi već imamo niske tarife, ali možemo ih možda dalje sniziti i to na potpuno uravnotežen i recipročan način."
SAD su tvrdile da EU trenutno primjenjuje opšte carine od 5% na američki uvoz. Nasuprot tome, drugi visoki zvaničnik EU rekao je da su prosječne carine EU na izvoz iz SAD bile 1,2% u 2023. i tvrdio je da su prosječne carine koje su SAD primjenjivale na uvoz iz EU dostigle 1,4%.
EU očekuje da će pregovori oko pet sektora koji se smatraju ključnim za SAD - automobili, aluminijum i čelik, poluprovodnici, drvo i farmacija - biti najteži, kako je saopšteno .