Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Trgovinski rat Amerike "poljuljao" svijet: Najveće svjetske berze oštro pale

    Proizvodi koji bi mogli poskupjeti u Americi nakon odluke o carinama

    Čizme (Izvor: Pixabay)
    CNN
    Objavljeno

    Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je pokrenuo trgovinski rat SAD-a sa svim zemljama putem niza carina koje bi trebale stupiti na snagu gotovo odmah. Američki potrošači i firme platit će veliku cijenu za tu bitku.

    ADVERTISEMENT

    Prvi put od Trumpovog povratka u Ovalnu sobu, nije pitanje što bi moglo poskupjeti zbog carina, nego je pitanje kada. A kratki odgovor na ono što bi moglo biti skupo je – sve.


    Pod pretpostavkom da Trump nastavi s planovima koje je iznio u srijedu – i rekao je da nema mjesta za pregovore – samo određena roba iz Meksika i Kanade ima šansu za izbjegavanje bilo kakvih carina. U suprotnom, roba svih zemalja bit će podložna carinama od minimalno 10% , sa stopama koje će biti znatno veće za 60 zemalja koje administracija smatra “najgorim prekršiteljima” u smislu trgovinskih barijera.


    Na samom vrhu te liste je Kina. Do 9. aprila, SAD će uvesti carinu od 54% na gotovo sve što dolazi iz Kine. A stope idu čak i više, na 79%, ako Trump ispuni svoje obećanje da će uvesti dodatne carine od 25% na svaku naciju koja kupuje naftu iz Venezuele, što je Kina učinila.


    A zatim, počevši od 2. maja, tarifna stopa od 54% primjenjivat će se i na pakete u vrijednosti manjoj od 800 USD koja u SAD dolazi iz Kine i Hong Konga. (npr. Shein, Temu i AliExpress)


    Sjedinjene Države su prošle godine uvezle robu u vrijednosti od 439 milijardi dolara iz Kine, drugog najvećeg izvora uvoza iza Meksika.


    Među ostalim “najgorim prekršiteljima” na koje se SAD uveliko oslanja kada je u pitanju uvezena roba je Vijetnam, koji će se suočiti sa općom carinom od 46%; i Tajvan, koji će biti podvrgnut carinskoj stopi od 32%.


    Vijetnam je bio šesti glavni izvor robe koju su SAD prošle godine uvezle, a Tajvan osmi, prema podacima američkog Ureda za popis stanovništva.


    Budući da su carine porez na uvezenu robu, američke će kompanije morati platiti račun u početku kada roba iz tih zemalja stigne u SAD. Ali nije uvijek slučaj da tvrtke u potpunosti prenose dodatne troškove za koje su odgovorne. U nekim slučajevima mogu imati unaprijed postavljene ugovore s veleprodajnim kupcima koji od njih zahtijevaju da im prodaju po određenoj cijeni. Ili se mogu odlučiti zadržati niže cijene u odnosu na dodatne troškove s kojima se suočavaju kako bi zadržali kupce.


    Čak i ako se više proizvodnje prebaci u SAD, gdje je Trump više puta rekao da su carine “nulte”, proizvodnja iste robe koja je kupljena iz inostranstva može koštati više, što bi moglo dovesti do poskupljenja.


    Uzimajući sve to u obzir, evo šta bi moglo biti najskuplje od novog kruga tarifa, piše CNN.


    Prenosni računari i tableti


    Kina, Vijetnam i Tajvan bili su tri najveća inostrana dobavljača prijenosnih računara i tableta u SAD prošle godine, isporučenih u ukupnoj vrijednosti od 47,2 milijarde dolara, prema saveznim trgovinskim podacima.


    Gotovo sva potrošačka elektronika, uključujući pametne telefone i računarske monitore, vjerovatno će doživjeti povećanje cijena.


    Osim toga, budući da se SAD uvelike oslanja na Tajvan za poluvodiče, američki potrošači će vjerovatno vidjeti skok cijena prijenosnih računara, automobila, kućanskih aparata, medicinskih uređaja, Wi-Fi usmjerivača i LED sijalica. A ti proizvodi često ne zahtijevaju samo jedan ili dva čipa — novi automobili ih sadrže hiljade.


    Ed Brzytwa, potpredsjednik za međunarodnu trgovinu u Consumer Technology Association, rekao je za CNN da će vjerovatno trebati tri do četiri mjeseca da sadašnje maloprodajne zalihe presuše. U tom bi trenutku potrošači mogli vidjeti kako cijene rastu “upravo na vrijeme za sezonu kupnje pred školu i praznike”.


    Obuća


    Kina i Vijetnam su zajedno prošle godine isporučile u SAD cipele u vrijednosti od 18,5 milijardi dolara. To je gotovo 70% svih cipela koje SAD uvoze.


    Igračke


    Kina i Vijetnam bili su dva najveća izvora stranih igračaka poslanih u SAD prošle godine, isporučenih u ukupnoj vrijednosti od 15 milijardi dolara.


    Odjeća


    Kina i Vijetnam su prošle godine isporučili odjeću u SAD u vrijednosti od oko 14 milijardi dolara, i predstavljaju dva najveća izvora odjeće inostrane proizvodnje.


    Povrh toga, drugi izvori inostrane odjeće, Bangladeš, Indija, Indonezija i Kambodža, takođe su pogođeni „recipročnim carinama“ u rasponu od 26% do 49%.


    „Trumpove tarife će imati značajan uticaj na modnu industriju“, rekla je za CNN Stefani Gauzens, portparol Američkog udruženja modne industrije.

    Možda će vam se svidjeti