Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Prve posljedice Trumpovih carina: Automobilski div Stellantis zatvara fabrike

    Trgovinski rat sa pingvinima? Trumpove tarife pogodile su neka udaljena ostrva širom svijeta

    Ilustracija (Izvor: Profimedia)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Opsežne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa proširuju se na neka nenaseljena ostrva koja nemaju trgovinu i koja su dom samo divljim životinjama.

    ADVERTISEMENT

    Američki predsjednik Donald Trump uveo je osnovnu taksu od 10 posto na uvoz iz svih zemalja širom svijeta - uključujući grupu nenaseljenih otoka na kojima žive pingvini.


    Uključena je lista od 185 mjesta pogođenih Trumpovim carinama, objavljena na dan koji je nazvao "Danom oslobođenja", bila su ostrva Herd i McDonald, vanjska teritorija Australije i Jan Mayen, norveška teritorija u Arktičkom okeanu. Oba su nenaseljena ljudima.


    Ostrva Heard i McDonald, neka su od ostrva blizu Antarktika, jedna su od najudaljenijih mjesta na Zemlji, do kojih se može doći samo dvosedmičnim putovanjem brodom iz Australije i naseljeno uglavnom pingvinima i fokama. Posjete im su jako ograničene kako bi se očuvala ekologija lokacije te je za iste potrebna dozvola.


    Uprkos tome što nemaju ljude koji stanuju tamo, a samim tim ni vlastitu ekonomiju, Vašington će im uvesti tarifu od 10%, zajedno s kopnom Australije.


    One su jedna od nekoliko "spoljašnjih teritorija" Australije na koje su uvedene posebne tarife, pored ostrva Kokos (Keeling), Božićnog ostrva i ostrva Norfolk, prenosi Euronews.com.


    Potonje, malo ostrvo sa 2.188 stanovnika, izdvojeno je sa tarifom od 29%, višom od stope koja se primenjuje na uvoz iz uže Australije.


    Australijski premijer Anthony Albanese rekao je da nije siguran zašto je ostrvo Norfolk izdvojeno.


    "Nisam sasvim siguran da je ostrvo Norfolk, s obzirom na to, trgovinski konkurent džinovskoj ekonomiji SAD", rekao je Albanese australijskim medijima, rekavši da taj potez "ilustruje činjenicu da nigdje na Zemlji nije izuzeto od ovoga".


    Dok su podaci Opservatorije ekonomske složenosti pokazali da je 2023. ostrvo Norfolk izvezlo 655.000 dolara (591.000 eura) u SAD, uključujući kožnu obuću u vrijednosti od 413.000 dolara (373.000 eura), glasnogovornik poznatog administratora za izvoz Norfolk News rekao je australskom SBS-u.


    "Turizam je glavna industrija na ostrvu Norfolk i primarni pokretač ekonomske aktivnosti", rekao je portparol. "Ovdje se češemo po glavi."


    Nenaseljena ostrva


    Uz ostrva Heard i McDonald, Trumpov trgovinski rat pogodio je nenaseljenu arktičku teritoriju Jan Mayen, koja je stavljena pod carinu od 10% uz arhipelag Svalbard.


    Vulkansko ostrvo je dio Kraljevine Norveške i nema stalnog stanovništva. Njegovi jedini stanovnici su 18 ljudi koji rade za norvešku vojsku i državni meteorološki institut zimi, i 35 osoba koje dolaze tokom ljetnih mjeseci.


    To je dio arhipelaga Svalbard, koji je također pogođen Trumpovim tarifama od 10 posto, a nalazi se između Arktika i Atlantskog okeana i ima nešto manje od 3.000 stanovnika. Nekada rudarski centar, njegova ekonomija se danas prvenstveno sastoji od turizma.


    Svarland je bio na meti uz norveško kopno, koje se suočava sa tarifom od 15%. Premijer Johas Gahr Støre opisao je ovaj potez kao "lošu vijest" u intervjuu za javni servis NRK.


    Oko 8% izvoza iz kopnene Norveške šalje se u SAD, navodi emiter, treće najveće izvozno tržište u zemlji.


    Također je pod utjecajem Trumpovih osnovnih poreza od 10% britanska teritorija Indijskog okeana, naseljena isključivo s oko 3.000 britanskih i američkih vojnih lica i drugih izvođača koji se nalaze u vojnoj bazi Diego Garcia u zajedničkom vlasništvu Velike Britanije i SAD-a.

    Možda će vam se svidjeti