Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Od Applea do Adidasa, koje proizvode će Trumpove carine najviše pogoditi?

    Koje evropske firme i industrije su podložnije američkim carinama?

    Kompanija/Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Euronews
    Objavljeno

    Evropske kompanije sa visokom izloženošću u SAD suočavaju se sa rastućim rizicima od tarifa, straha od recesije i slabljenja dolara, dok domaće kompanije izgledaju izolovanije, pokazuje nova analiza Goldmana Sachsa.

    ADVERTISEMENT

    Nakon tri burna dana rasprodaje na globalnom tržištu izazvanih najnovijim talasom američkih carina, investitori se trude da identifikuju koje su evropske kompanije najugroženije – a koje bi se mogle pokazati otpornijima.


    Američki predsjednik Donald Trump izazvao je posljednji nalet nestabilnosti nametanjem povećanih carina svim glavnim trgovinskim partnerima, uključujući namet od 34 posto na kineski uvoz i carinu od 20 posto na odabranu evropsku robu. Ovaj potez pojačao je strah od ponovnog globalnog trgovinskog rata, koji je u velikoj mjeri opteretio dionice i prognoze korporativnih zarada, piše Euronews.


    Nova analiza Goldman Sachsa, koju vodi glavni strateg za dionice Peter Oppenheimer, naglašava rastuće rizike za evropske kompanije. Prema njihovom izvještaju, evropske korporacije sada imaju oko 30% svoje imovine koja se nalazi u Sjedinjenim Državama, što je znatno više od 20% zabilježenih još 2013. godine.


    “Evropske kompanije su u pogledu prodaje najviše pojedinčano izložene u Sjevernoj Americi, više od Velike Britanije, Njemačke i Kine zajedno”, navodi se u izvještaju.


    U prosjeku, kompanije navedene u Euro STOXX 600 indeksu ostvaruju 26% svojih prihoda iz Sjeverne Amerike. Ipak, nivo izloženosti uveliko varira u različitim sektorima – dok su neke industrije duboko isprepletene sa američkim tržištem, druge ostaju u velikoj mjeri zaštićene od trenutnih trgovinskih turbulencija.


    Koje se evropske firme suočavaju s najvećim rizicima od američkih carina?


    Određene evropske kompanije, koje se u velikoj meri oslanjaju na prodaju u SAD, sada se suočavaju sa dvostrukom prijetnjom: carine koje utiču na njihove proizvode i slabljenje dolara koje narušava njihov profit kada se ponovo pretvori u evre. Među onima sa najvećom izloženošću su holandski gigant supermarketa Ahold Delhaize, koji ostvaruje preko 60% svog prihoda od lanaca kao što su Stop & Shop i Food Lion;


    Britanska Ashtead Grupa, dobavljač opreme za iznajmljivanje s preko 70% prihoda od svoje podružnice Sunbelt Rentals u SAD-u; njemački Fresenius Medical Care, glavni pružalac usluge dijalize i zdravstvenih usluga koji je snažno ukorijenjen na američkom tržištu; i Bunzl, distributivna firma koja se značajno oslanja na prodaju u Sjevernoj Americi.


    Ostale kompanije koje se suočavaju sa značajnim preprekama uključuju ugostiteljskog giganta Compass Group, kreditnu agenciju Experian, izdavača Pearson, lidera poslovne analitike RELX Plc, hotelskog operatera InterContinental Hotels Group, stručnjaka za kontrolu štetočina Rentokil Initial i tehnološku i industrijsku firmu Smiths Group.

    Farmaceutski divovi, kao što su danski Novo Nordisk, švajcarski Roche i francuski Sanofi, imaju značajan uticaj na prodaju u SAD, ali su za sada izuzeti od tarifnog režima.


    "Naši ekonomisti sada vide 45% šanse za recesiju SAD-a, s tim da će vjerovatnoća rasti ako se sve trgovinske tarife implementiraju", rekao je Oppenheimer.


    Prema Goldman Sachsu, kompanije u medijskom i zdravstvenom sektoru imaju najveću izloženost u SAD i mogle bi patiti od sporijeg ekonomskog rasta. “Na drugom kraju ljestvice, nekretnine bi trebale imati koristi od niske međunarodne izloženosti.”


    Evropske kompanije koje su fokusirane na domaće tržište mogu ponuditi bolju zaštitu od carina


    Evropske firme sa pretežno domaćim operacijama mogle bi lakše prebroditi oluju sa carinama.


    Iako bi globalna ekonomska kriza i smanjenje raspoloživih prihoda mogli naštetiti njihovoj domaćoj prodaji, ove kompanije su relativno zaštićene u poređenju s onima koje u velikoj mjeri zavise od američkog izvoza.


    Ove kompanije obično posluju u okviru regulisanih industrija kao što su komunalne usluge, telekomunikacije i nacionalne finansijske usluge ili domaće nekretnine.


    Na primjer, španske komunalne kompanije Endesa i Redeia rade uglavnom unutar granica Španije, izolovane od spoljnih šokova. Italijanske finansijske institucije Intesa Sanpaolo i Nexi u velikoj mjeri zavise od svojih lokalnih tržišta, ostvarujući koristi od stalne domaće potražnje.


    Francuski giganti nekretnina Covivio i Klepierre posjeduju opsežan portfelj nekretnina širom Francuske i susjednih zemalja, uživajući stabilne prihode na koje ne utiču američke carine.


    Slično, njemačke grupe za nekretnine LEG Immobilien i Vonovia upravljaju opsežnim portfeljem stambenih nekretnina koje prvenstveno služe njemačkim stanarima, štiteći ih od međunarodnih trgovinskih sporova.


    Firme kao što je Amplifon, dobavljač slušnih pomagala sa sjedištem u Italiji, CaixaBank, vodeća španska banka, Cellnex Telecom, koji upravlja telekom infrastrukturom širom Evrope i Telecom Italia održavaju snažne domaće ili evropske operacije, ograničavajući njihovu izloženost fluktuacijama na američkom tržištu.


    „Veći fiskalni podsticaj Njemačke i potreba da se više ulaže u domaće industrije kako bi se smanjila zavisnost od SAD-a trebali bi motivisati planove za vraćanje novca u Evropu na duži rok“, kažu analitičari.


    Trostruka prijetnja za evropske investitore


    Evropski investitori su značajno povećali svoju izloženost američkim dionicama, trenutno držeći oko 50% svojih ulaganja u kapital na američkom tržištu.


    Iako je ova alokacija istorijski povećala prinose tokom stagnirajućih perioda rasta Evrope, analitičari Goldman Sachsa sada ističu trostruku prijetnju: povećani tarifni rizici, slabiji ekonomski rast u SAD i amortizujući američki dolar.


    Goldman Sachs predviđa jačanje evra na 1,20 u odnosu na dolar, a britanska funta na 1,39 u narednoj godini.


    Takve promjene valute bi umanjile vrijednost eura, profita zarađenog u SAD-u, povećavajući bol za evropske investitore.


    Izgledi o zaradama u Evropi postaju mračniji


    Odražavajući ove zabrinutosti, Goldman Sachs je značajno snizio svoju prognozu zarade za evropske kompanije, predviđajući pad zarade po dionici od 7% za 2025. i stalan rast za 2026. godine, što je znatno niže nego što se ranije očekivalo.


    "Postoje rizici za lošu stranu", rekao je Openheimer dok istorijski podaci slikaju mračnu sliku.


    "U prosjeku, evropske zarade padaju 20% tokom recesije, a ciklični sektori padaju čak 30% do 40%."

    Možda će vam se svidjeti