Sve veći utjecaj ekstremnih vremenskih prilika na proizvođače doveo je do vrtoglavog skoka cijena kafe.
Cijena kafe je više nego udvostručena u prošloj godini zbog ekstremnih vremenskih prilika.
Kombinacija padavina viših od prosjeka i temperatura u regijama u kojima se proizvodi kafa izazvala je velike probleme za farmere 2024. godine. Kao rezultat toga, kafa je doživjela neke od najjačih povećanja cijena - 103 posto u posljednjih 12 mjeseci.
Naučnici su potvrdili da je 2024. bila najtoplija godina u historiji i čini se da se ovaj trend nastavlja i u prvim mjesecima 2025. Stručnjaci kažu da će ekstremni, nepredvidivi vremenski događaji nastaviti da povećavaju probleme kako globalne temperature rastu.
Podaci analitičara lanca snabdijevanja u konsultantskoj firmi Inverto pokazuju da se očekuje da će cijene hrane ostati nestabilne ove godine jer trend pojačanih ekstremnih vremenskih prilika i dalje pogađa usjeve, prenosi Euronews.com.
Razorni uticaji na uzgajivače kafe
U izvještaju Christian Aid-a iz 2023. godine sugerirano je da će svijet morati obuzdati svoju ovisnost o kafi zbog "ugriza globalnog zagrijavanja".
Osim povećanja cijena, na ukus i dostupnost će uticati i negativni uticaji na povezane kompanije kao što su kafići u Evropi.
A postoje i potencijalno razorne posljedice za farmere koji se oslanjaju na kafu za život u zemljama poput Brazila, Etiopije i Vijetnama.
"Mali uzgajivači kafe žive na prvoj liniji klimatske krize, iako su malo doprinijeli problemu globalnog zagrijavanja,” kaže Patrick Watt, izvršni direktor Christian Aid-a.
Kako klimatske promjene utiču na kafu?
Rastuće temperature, nestalne padavine, bolesti, suše i klizišta dovode poljoprivredno zemljište u opasnost.
“Naše iskustvo je da je u godini u kojoj su kiše u ranoj sezoni bile slabe ili ih uopšte nije bilo, cvjetanje kafe je također bilo krajnje loše,” kaže Mackson Ng'ambi, izvršni direktor Mzuzu Coffee Cooperative u Malaviju. “Ovo je sada česta pojava.”
Sa ekstremnim vremenskim prilikama i sve češćim prirodnim katastrofama, uzgajivači kafe i drugi farmeri postaju sve ranjiviji. Ekstremne vrućine širom istočne Azije prošle godine, na primjer, dovele su do povećanja cijene riže u Japanu i povrća u Kini.
Ovo je posebno tačno u zemljama u razvoju, gdje su farmeri često slabo nadoknađeni za svoje proizvode, a efekti klimatskih promjena se akutnije osjećaju.
"Uticaj klimatskih promjena na proizvodnju kafe je vidljiv, uključujući visok nivo rđe na listovima kafe“, kaže Yitna Tekaligne, menadžer za Etiopiju u Christian Aid-u.
Christian Aid je izračunao da će ovi uslovi smanjiti količinu zemljišta pogodnog za uzgoj kafe za 54,5 posto. To će se dogoditi čak i ako se globalni porast temperature zadrži u okviru cilja Pariškog sporazuma ne više od 1,5 do 2ºC iznad predindustrijskih nivoa.
Brazil i Vijetnam daju više od polovine kafe u Velikoj Britaniji. Ove dvije zemlje doživljavaju najveće uticaje.
Sama proizvodnja kafe također doprinosi krizi. Uzgajanje jednog kilograma kafe može proizvesti emisiju stakleničkih plinova koja je ekvivalentna 15,33 kg ugljičnog dioksida, tvrde istraživači sa University College London (UCL).
Promjena načina na koji se kafa uzgaja, transportuje i konzumira mogla bi značajno smanjiti ovaj otisak.
"Proizvođači hrane i trgovci na malo trebali bi diverzificirati svoje lance opskrbe i strategije nabavke kako bi smanjili pretjerano oslanjanje na bilo koju regiju pogođenu neuspjelim usjevima", kaže Katharina Erfort, direktorica u Invertu.
Hoće li šoljica kafe koštati više u budućnosti?
S obzirom na to da rastuće temperature već utiču na cijenu šoljice kafe, Mackson tvrdi da ovaj trošak treba prenijeti na potrošače.
“Kada govorimo o globalnim cijenama kafe, treba uzeti u obzir da farmeri ulažu više napora da zadrže polje kafe, a time i povećanje troškova proizvodnje,” kaže on.
“Ako se to ne prepozna i informira o cijenama kafe, nažalost većina uzgajivača će napustiti uzgoj kafe.” Kako sve više farmera napušta industriju, cijene će vjerovatno rasti još više.
Samo Velika Britanija popije 98 miliona šoljica kafe svaki dan - dovoljno da napuni više od devet olimpijskih bazena, izračunava Christian Aid.
A industrija kafe podržava više od 210.000 radnih mjesta u Velikoj Britaniji, prema podacima British Coffee Association za 2017.
Šta se može učiniti za podršku uzgajivačima kafe?
U svom izvještaju, Christian Aid je pozvao vladu Ujedinjenog Kraljevstva da poveća finansiranje klimatskih promjena i otkaže "nepravedne" historijske dugove za zemlje u razvoju.
"Da bi se uhvatili u koštac s osnovnim uzrocima problema, Ujedinjeno Kraljevstvo i druge bogate zemlje moraju ispuniti svoja obećanja i finansirati podršku poljoprivrednicima u siromašnijim zemljama da uzgajaju usjeve otporne na klimatske promjene i diverzificiraju svoje izvore prihoda“, kaže Patrick.
Anketa naručena za ovaj izvještaj pokazuje da se gotovo 70 posto odraslih Britanaca slaže da bi vlada trebala učiniti više da smanji utjecaj klimatske krize na lanac opskrbe hranom u zemlji.
Prošle sedmice britanska Nacionalna komisija za pripravnost (NPC) upozorila je da zemlja nije spremna za razmjere rizika s kojima se sada suočava njena opskrba hranom. Ekstremno vrijeme je jedan od onih sve većih pritisaka.
"Postoji i potreba za direktnim finansiranjem koje bi koristilo malim uzgajivačima kafe, kao što je pristup finansiranju sa niskim kamatama koje trenutno nije dostupno“, kaže Mackson.
“Ako se ništa ne preduzme, trebali bismo zaboraviti na kafu za nekoliko godina.”