Američki birači izlaze na birališta kako bi izabrali Kamalu Harris ili Donalda Trumpa za svog sljedećeg predsjednika. Kada bismo mogli saznati ko je pobjednik?
Potpuni rezultati američkih izbora u većini su slučajeva bili objavljeni unutar nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, ali tijesna utrka ove godine mogla bi značiti duže čekanje, kao i 2020.
Tijesni rezultati također bi mogli značiti ponovno prebrojavanje glasova. U jednoj od ključnih država Pennsylvaniji, na primjer, ponovno prebrojavanje glasova na razini države bilo bi potrebno ako postoji razlika od pola postotnog boda između glasova za pobjednika i gubitnika. Na izborima 2020. ta razlika je bila nešto više od 1.1 postotnog boda.
Proglašenje pobjednika tokom srijede?
Prema svemu sudeći, najraniji rezultati, već u noći na srijedu po našem vremenu, mogu se očekivati u Georgiji i Sjevernoj Karolini, koje imaju i najbrži sistem prebrojavanja glasova. Potom se mogu očekivati glasovi u Michiganu oko srijede ujutro, a zatim i u Pennsylvaniji i Wisconsinu, koji ne počinju s prebrojavanjem glasova sve do zatvaranja birališta. Najduže će se čekati na rezultate iz Nevade i Arizone.
Konačnom proglašenju pobjednika možemo se najrealnije nadati tokom srijede, no što utrka bude izjednačenija, to je vjerojatnije prolongiranje finalnih rezultata koje može potrajati i cijelu sedmicu.
Nakon potvrde elektorskih glasova u američkom Kongresu novi predsjednik trebao bi biti inauguriran u Washingtonu 20. januaru iduće godine.