Američki State department je uveo propise protiv više stranih zemalja kojima nastoji da zaštiti lične podatke građana SAD, kao i da spriječi pristup informacijama vezanim za američku vladu, prenose danas američki mediji.
Novi propisi zabranjuju ili ograničavaju američkim državljanima da stupaju u transakcije sa stranim zemljama ili firmama koje bi mogle da ugroze poverljivost podataka subjekata u SAD, navodi Glas Amerike.
Restrikcije se odnose na šest zemalja: Kinu (uključujući Hongkong i Makao), Rusiju, Iran, Kubu, Sjevernu Koreju i Venecuelu.
Ministarstvo pravde SAD je navelo da su ove zemlje izabrane zato što se pokazalo da su njihove aktivnosti veoma štetne po nacionalnu bezbjednost Amerike i njenih građana.
Ograničenja će se posebno odnositi na kompanije ili organizacije koje su barem 50 odsto u vlasništvu neke od navedenih zemalja, a mogla bi da se odnose i na strance čije boravište je u nekoj od njih.
Kako se navodi, ove zemlje mogu da iskoriste biometričke, zdravstvene, finansijske i geološke podatke, kao i druge informacije, da bi analizirale životne navike, načine trošenja ili odlaske američkih građana u određene institucije.
Kako je naveo State department, pomenute zemlje koriste te podatke da bi izvodile sajber napade, špijunažu, ucjene ili zastrašivanje aktivista, političkih ličnosti, akademika i novinara.
Strani akteri, takođe, mogu da uz pomoć tih podataka naprave profile vladinih zvaničnika ili zaposlenih u federalnim službama, navodi Glas Amerike.
Novim pravilima je propisano da se ne mogu dijeliti lični podaci kao što su ime, broj socijalnog osiguranja, vozačke dozvole, biometrijske, zdravstvene ili finansijske informacije.