Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Potvrđeno: Ukrajinci zarobili prvog sjevernokorejskog vojnika u Kurskoj oblasti

    Ruski naučnici zabrinuti zbog naftne mrlje u Kerčkom moreuzu, zagađenje će stići do Krima

    Naftna mrlja nakon sudara tankera u Kerčkom moreuzu (Izvor: Profimedia/Alexey Maishev/Sputnik)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Ruski naučnici kritikovali su danas odgovor vlasti na naftnu mrlju koju je izazvalo potonuće dva tankera u Kerčkom moreuzu blizu Krima, ističući da ekipe i volonteri koji su angažovani za čišćenje obala nemaju odgovarajuću opremu.

    ADVERTISEMENT

    Još 15. decembra, dva ruska tankera, Volgonjeft-212 i Volgonjeft-239 nasukala su se tokom oluje u Kerčkom moreuzu, koji razdvaja Rusiju od ukrajinskog poluostrva Krima, koje je ova zemlja anektirala 2014. godine.


    Prvi tanker je potonuo, dok je drugi pretrpio ozbiljna oštećenja. Jedna osoba je izgubila život, a 26 članova posade je evakuisano.


    Oba tankera, starija od 50 godina, prenosila su ukupno oko 9.200 metričkih tona mazuta, a prema informacijama ruskih vlasti, oko 40 odsto tereta vjerovatno se izlilo u more.


    Tri dana kasnije, rusko ministarstvo za vanredne situacije izvijjestilo je da se operacija čišćenja sprovodi duž 49 kilometara obale, posebno u obalnim ljetovalištima u oblasti Krasnodar na jugozapadu zemlje.


    Osim toga, ruske vlasti su proglasile vanredno stanje u više oblasti, uključujući Anapu, popularnu turističku destinacju blizu Azovskog mora.


    Kontaminirano blizu 200.000 tona tla


    Hiljade volontera mobilisano je da čisti obale jugozapadne Rusije, turističke regije koju prekrivaju pješčane plaže, sada zagađene mazutom.


    Međutim prema riječima naučnika, oprema koja je dostupna, nije dovoljna.


    "Na terenu nema buldožera, nema kamiona. Suštinski, skoro da nema tehničke opreme", izjavio je hidrolog Viktor Danilov-Danilijan, naučni direktor Institua za rješavanje problema vode, na konferenciji za novinare Ruske akademije nauka.


    "Volonteri imaju samo lopate i plastične kese koje se cijepaju. Kada dođe oluja te kese ponovo završe u moru. To je neizdživa situacija", rekao je Danilijan.




    Moguće je da je naftna mrlja kontaminirala do 200.000 tona tla, izjavio je u ponedjeljak ruski minsitar za prirodne resurse.


    Guverner Krasnodara Venijamin Kodratijev rekao je da je prikupljeno skoro 30.000 tona zagađenog tla.


    Štaviše, i predsjednik Putin je prošle nedjelje priznao da je došlo do ekološke katastrofe.


    Zagađenje će stići i do Krima


    Sergej Ostaš, profesor na Ruskoj akademiji prirodnih nauka i stručnjak za industrijsku ekologiju, procijenio je na istoj konferenciji za štampu da bi zagađenje moglo ubrzo da stigne do Krima.


    "Ne smijemo imati iluzije da će Krim ostati čist", rekao je pozivajući na akciju što je prije moguće.


    Ukrajinsko ministarstvo za zaštitu životne sredine je nakon potonuća tankera ukazalo na "prijetnju od ekološke katastrofe velikih razmjera u Crnom moru".


    Ova naftna mrlja mogla bi da bude uzrok smrti 21 delfina, procijenio je u srijedu specijalizovani centar "Delpha", objašnjavajući da su potrebne dodatne analize kako bi se potvrdio uzrok smrti delfina, prenosi Euronews.rs.

    Možda će vam se svidjeti