Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Ugandski trkač stiže u London nakon 516 dana trčanja: Podlijelio nevjerovatne snimke iz BiH

    Cijene plina najveće u posljednje dvije godine, zabrinutost zbog hladnog vremena

    Cijene prirodnog plina najveće u posljednje dvije godine (Izvor: Matthew Brown/Copyright 2021 The AP. All rights reserved)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Cijene prirodnog plina porasle su na najveći nivo u gotovo dvije godine zbog zabrinutosti o hladnoj zimi na sjevernoj hemisferi. Podaci EIA-a o smanjenju snabdijevanja u SAD-u dodatno su potaknuli skok cijena.

    ADVERTISEMENT


    Zabrinutost raste i zbog najave hladne zime, geopolitičke nesigurnosti i ograničenja snabdijevanja.


    Referentni terminski ugovori za prirodni plin porasli su na 3,66 dolara po milion britanskih termalnih jedinica (MMBtu) tokom azijske sesije ove sedmice, što je najviša cijena od januara 2023. godine, a porasli su za 40% u odnosu na početak godine.


    Zabrinutosti zbog rastuće potražnje i smanjenja snabdjevanja


    Otvoreni interes za terminske ugovore na plin ukazuje na zabrinutost trgovaca zbog povećane potražnje uslijed hladne zime.


    Očekuje se da će prosječne temperature na sjevernoj hemisferi, uključujući Europu, Kinu i Japan, biti niže od prosjeka ove godine, što će vjerojatno dovesti do povećane potražnje za grijanjem.


    Prema izvještaju EBW Analytics Group, porast cijena prirodnog plina bio je „uglavnom potaknut vremenskim prognozama za hladnoću sredinom siječnja“, a dnevna potražnja za grijanjem mogla bi porasti za 18 milijardi kubičnih stopa do vikenda.


    S druge strane, intenziviranje geopolitičkih napetosti između Rusije i Zapada moglo bi uzrokovati daljnje sankcije na opskrbu plinom iz Rusije.


    Također, radni inventar prirodnog plina smanjen je do tjedna koji je završio 13. decembra, a neto povlačenje iznosilo je 125 milijardi kubičnih stopa u odnosu na prethodni tjedan, prema podacima američke Uprave za energetske informacije (EIA).


    Glavni dobavljači prirodnog plina su SAD i Norveška


    SAD i Norveška postali su glavni dobavljači prirodnog plina Europi nakon agresije Rusije na Ukrajinu 2022. godine. Cijene su porasle na više od 10 dolara po MMBtu u augustu 2022., ali su pale na najnižu cijenu u posljednje četiri godine od 1,53 dolara po MMBtu krajem februara zbog prekomjernog snabdijevanja nakon što su SAD povećali proizvodnju.


    Kako bi stabilizirali cijene, veliki američki proizvođači, uključujući EQT i Coterra Energy, smanjili su proizvodnju u kolovozu.


    Cijene prirodnog plina oporavile su se s 1,88 dolara po MMBtu krajem kolovoza na trenutnih 3,6 dolara po MMBtu, što predstavlja porast od 190% u četiri mjeseca.


    Ometanja u proizvodnji uzrokovana uraganom Rafael u Meksičkom zaljevu također su doprinijela rastu cijena u studenom.


    U kratkoročnom razdoblju, cijene prirodnog plina mogu ostati volatilne uslijed predsjedništva Donalda Trumpa.


    Predsjednik SAD-a mogao bi potaknuti povećanje snabdijevanje fosilnim gorivima, čime bi opskrba i potražnja postale uravnoteženije.


    Porast potražnje uslijed procvata umjetničke inteligencije


    Dugoročne prognoze za potražnju ostaju pozitivne. Prirodni plin trebao bi biti primarni izvor energije za tehnološke tvrtke koje grade ogromne podatkovne centre uslijed sve veće utrke u umjetničkoj inteligenciji.


    Prema S&P Global Commodity Insights, "globalna potražnja za energijom porast će za trećinu u sljedećih deset godina, uključujući potražnju za podatkovnim centrima“, a "prirodni plin će igrati važnu ulogu kao izvor energije za osnovne potrebe“.


    Prirodni plin trebao bi dodati 47 gigavata godišnje između 2024. i 2035. godine.


    Analitičari Wells Farga predviđaju porast potražnje za električnom energijom od 20% zbog energetskih zahtjeva infrastrukture umjetničke inteligencije do 2030. godine.


    S obzirom na to da tehnološke tvrtke suočavaju s povećanim nadzorom zbog svog ugljičnog otiska, mnoge se okreću čišćim izvorima energije.


    Međutim, budući da obnovljiva energija sama ne može zadovoljiti rastuću potražnju, prirodni plin postaje ključna komponenta opskrbe energijom.


    Goldman Sachs predviđa da će prirodni plin činiti oko 60% energije potrebne za rad sustava umjetničke inteligencije, dok će ostatak dolaziti iz obnovljivih izvora.

    Možda će vam se svidjeti