Svako spoljno miješanje u situaciju u Hormuškom moreuzu samo bi dodatno povećalo tenzije i ne bi doprinijelo obnavljanju plovidbe, upozorio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči.
"Svako miješanje ili pokušaj uspostavljanja paralelnih mehanizama za rješavanje situacije samo će je dodatno zakomplikovati, povećati tenzije i odgoditi obnovu plovidbe ovim važnim pomorskim putem", rekao je Arakči.
Dodao je da to potvrđuju incidenti i sukobi koji su se dogodili u Ormuskom moreuzu tokom protekle dvije noći.
Prema njegovim riječima, plovidba kroz Ormuski moreuz mogla bi da se vrati na nivo od prije sukoba u roku od 30 dana, pod uslovom da budu uklonjene sve postojeće prepreke i da se sve strane strogo pridržavaju memoranduma postignutog između Irana i Sjedinjenih Država.