Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Treći napad dronovima na Čečeniju: Oštećeni objekti, povrijeđene četiri osobe

    Poslije primirja, stručnjaci računaju ekološke troškove rata u Libanu

    Ekološki troškovi rata u Libanu (Izvor: Euronews/Suzanne Abou Said)
    -
    Objavljeno

    Nakon gotovo 14 mjeseci sukoba između Izraela i Hezbollaha, Liban se suočava s ogromnim ekološkim posljedicama. Izraelska vojska, tokom rata, bacila je hiljade tona municija, uključujući zabranjeni bijeli fosfor, koji su izazvali ozbiljnu štetu na zemljištu, poljoprivredi i prirodnim resursima.

    ADVERTISEMENT


    Stručnjaci sada upozoravaju da će Liban, već pogođen godinama lošeg upravljanja i korupcije, teško moći zadovoljiti svoje prehrambene potrebe, dok je zemlja pogođena dubokim ekološkim krizama, piše Euronews Green.


    Rat je uništio poljoprivredu, koja čini čak 80% libanskog bruto domaćeg proizvoda. Više od 37 sela, farmi i voćnjaka uništeno je, a maslinjaci, koji su temelj poljoprivrede, spaljeni su zbog zapaljivih bombi.


    Mnogim poljoprivrednicima, poput Alija Al-Sha'ara, nije bilo moguće ubrati plodove zbog zračnih napada, što je izazvalo velike gubitke.


    Iako je u novembru postignuto krhko primirje, posljedice rata na okoliš bit će dugoročne. Prema podacima stručnjaka, spaljeno je više od 5.700 hektara, uključujući šume koje su dom rijetkoj biološkoj raznolikosti.


    Ove ekosisteme će biti teško obnoviti, jer su ključni za ublažavanje klimatskih promjena i održavanje života.


    Za Liban, koji se već bori s krizom vodoopskrbe, rat je dodatno pogoršao situaciju. Uništene su ključne vodovodne mreže, a toksini iz zabranjenih oružja kontaminirali su podzemne izvore vode, što prijeti zdravlju stanovništva.


    Drvo masline u Južnom Libanu (Izvor: Wahib Mady)


    Šteta na infrastrukturi, u kombinaciji s povećanjem saliniteta vode, mogla bi izazvati socijalnu krizu kada se raseljena populacija vrati.


    Pored toga, zagađenje zraka stvoreno ratnim aktivnostima u Bejrutu postalo je ozbiljan zdravstveni problem. Smog koji prekriva grad sastoji se od toksičnih čestica, uključujući dioksine i teške metale, koji predstavljaju prijetnju javnom zdravlju.


    Stručnjaci upozoravaju da dugotrajna izloženost ovim zagađivačima može ozbiljno ugroziti zdravlje, a stanovnicima se savjetuje da poduzmu mjere opreza, poput čišćenja prostora sapunom i vodom.


    Libansko Ministarstvo za okoliš počelo je uzorkovanje tla kako bi procijenilo razmjere kontaminacije, a planira i ponovno aktivirati sustav za praćenje kvalitete zraka u suradnji sa Svjetskom bankom i UNDP-om.


    Stručnjaci predviđaju da će oporavak Libana od ratnih posljedica trajati desetljećima. „Ekosistemi su ozbiljno oštećeni, šume uništene, a voda i tlo kontaminirani“, kaže Hala Kallani iz ekološke organizacije IndyACT.


    Oporavak zahtijeva dugoročnu koordinaciju napora kako bi se obnovila biološka raznolikost, rehabilitiralo poljoprivredno zemljište i saniralo zagađenje, a sve to uz dodatne izazove koje donose ekonomske i infrastrukturne krize u Libanu.

    Možda će vam se svidjeti

    Na sjeveru Gaze upozorenje na "ekološku katastrofu" zbog leševa na ulicama