Ova će godina biti najtoplija u svijetu otkad se provode mjerenja, a očekuje se da će se izuzetno visoke temperature zadržati barem još u prvih nekoliko mjeseci 2025., rekli su naučnici Evropske unije.
Podaci Evropske službe za klimatske promjene Copernicus (C3S) dolaze dvije sedmice nakon što su klimatski razgovori UN-a donijeli dogovor vrijedan 300 milijardi dolara za borbu protiv klimatskih promjena, paket koji su siromašnije zemlje prozvale nedostatnim za pokrivanje rastućih troškova zbog katastrofa povezanih s klimom.
C3S kaže da su podaci od januara do novembra potvrdili da je 2024. sada sigurno najtoplija zabilježena godina i prva u kojoj su prosječne globalne temperature više od 1,5 stepeni Celzija u odnosu na period 1850.-1900..
Ekstremni vremenski uslovi zahvatili su svijet 2024. godine, s ozbiljnom sušom koja je pogodila Italiju i Južnu Ameriku, smrtonosnim poplavama u Nepalu, Sudanu i Evropi, toplotnim valovima u Meksiku, Maliju i Saudijskoj Arabiji koji su usmrtili hiljade ljudi te katastrofalnim ciklonima u SAD-u i na Filipinima.
Naučne studije potvrdile su otiske klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek na svim ovim katastrofama.
Prošli mjesec rangiran je kao drugi najtopliji novembar u historiji nakon novembra 2023. godine.
"Još uvijek smo u gotovo rekordno visokom području za globalne temperature, a to će vjerovatno ostati barem sljedećih nekoliko mjeseci", rekao je za Reuters istraživač klime Copernicus Julien Nicolas.
Emisije ugljen-dioksida od izgaranja fosilnih goriva glavni su uzrok klimatskih promjena. Smanjenje te emisije - kao što su mnoge vlade obećale da će konačno učiniti - zaustavilo bi pogoršanje globalnog zagrijavanja. Ipak, uprkos tim zelenim obećanjima, globalne emisije CO2 ove će godine dostići rekordan nivo.