Nakon što je Donji, Predstavnički dom Parlamenta Australije podržao zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, Senat Australije je obavio raspravu o ovom prijedlogu.
Zakon bi učinio da platforme kao što su TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, X i Instagram, mogu biti novčano kažnjene sa 50 miliona australijskih dolara ukoliko budu utvrđeni sistematski propusti u sprečavanju djece da otvore naloge.
Zbog podrške najvećih političkih stranaka očekuje se da ovaj zakon bude usvojen. Međutim, mnogi zagovornici prava djece i stručnjaci za mentalno zdravlje zabrinuti su zbog nepredviđenih posljedica.
Senatorka Jacquie Lambie požalila se na ograničeno vrijeme koje je Vlada dala Senatu da razmotri ovu starosnu granicu, a prijedlog je opisala kao "nedovoljno razrađen".
„Mislila sam da je ovo dobra ideja i mislim da je mnogo ljudi mislilo da je dobra ideja dok nismo pogledali detalje i, budimo iskreni, nema nikakvih detalja“, rekla je Lambie Senatu.
Senatorka opozicije Maria Kovačić rekla je da zakon nije radikalan, već nužan.
„Osnovni fokus ovog zakona je jednostavan. Traži od kompanija za društvene mreže da preduzmu razumne korake kako bi identifikovale i uklonile maloljetne korisnike sa svojih platformi“, rekla je Kovačić.
„Ovo je odgovornost koju su ove kompanije trebalo da preuzmu davno, ali su je predugo izbjegavale u korist profita“, dodala je ona.
Senatorka Zelenih, Sarah Hanson Young opisala je zabranu kao „besmislicu“.
„Pokušati da se prevari australijska javnost tvrdeći da ovo rade u interesu djece je odvratno. Rade to u svom političkom interesu. Ovo je političko rješenje, a ne rješenje za društvene mreže“, rekla je Hanson Young tokom diskusije.
Podsjećamo, Donji dom je juče usvojio zakon sa 102 glasa za i 13 protiv.
Kada zakon stupi na snagu, platforme će imati godinu dana da se prilagode i osmisle kako da sprovedu zabranu prije nego što se kazne počnu primjenjivati.
Platforme su se žalile da bi zakon bio neprovodiv i pozvale Senat da odloži glasanje barem do juna naredne godine, kada se očekuje izveštaj vladine Komisije o tehnologijama o načinima kako da se isključe mladi korisnici društvenih mreža.
Kritičari tvrde da Vlada pokušava da uvjeri roditelje da štiti njihovu djecu pred Opšte izbore, koji treba da se održe do maja.
Protivnici zakona takođe tvrde da bi zabrana izolovala djecu, oduzela im pozitivne aspekte društvenih mreža, "otjerala" ih na Dark Web i smanjila podsticaje platformama da poboljšaju bezbjednost na mreži.