Banjalučani već mjesecima imaju dilemu oko plaćanja parkinga u gradu.
Gužve su iz dana u dan sve veće, a parking mjesta puna.
Bojazan od toga da im pauk odnese auto, ne mora da postoji, ako je suditi po izjavama institucija.
Iz Udruženja potrošača Republike Srpske poručuju da naplata biti moguća tek onda, kada Skupština Grada Banjaluka donese pravilnik o naplati parkinga.
"U zadnjih mjesaec dana vodimo pravnu borbu oko toga, odnosno, oko poštovanja Zakona i Ustava, kako Republike Srpske tako i Bosne i Hercegovine. Juče dobili dopis iz Republičke uprave za inspekcijske poslove, u kojem jasno piše da nema osnova za plaćanje parkinga. Iz ovoga vidimo da naplata parkinga nije moguća, jer nema pravnog osnova. Dakle, sugrađani nisu dužni da plate, kao ni da se kazne. To će biti moguće kada Skupština izglasa pravnilnik o plaćanju", rekao je za Euronews BiH Dragan Jošić, predsjednik Upravnog odbora Udruženja za zaštitu potrošača Republike Srpske.
Republička uprava za inspekcijske poslove
"Odredbama Zakona o Ustavnom sudu Republike Srpske (Službeni glasnik Republike Srpske, br. 104/11 i 92/12) propisano je pravno dejstvo odluka Ustavnog suda, kao i postupak zaštite prava adresata čija su prava povrijeđena konačnim ili pravosnažnim pojedinačnim aktom donesenim na osnovu zakona ili drugog propisa i opšteg akta koji je na osnovu odluke Suda prestao da važi. S tim u vezi, kako je posebnim propisom uređen postupak zaštite za pojedinca čije je pravo povrijeđeno konačnim ili pravosnažnim pojedinačnim aktom donesenim na osnovu zakona ili drugog propisa i opšteg akta koji je na osnovu odluke Suda prestao da važi, to nema mjesta da se odredbe Zakona o zaštiti potrošača Republike Srpske primjene u odnosu na naplatu parkinga. Koliko je ovom organu poznato, nadležne gradske službe ne vrše naplatu parkinga, niti izriču kazne zbog činjenice da vozači nisu platili parking", kažu iz Republičke uprave za inspekcijske poslove.
Nema osnova za naplatu parkinga
Glavni republički tržišni inspektor je jasan, do daljnjeg nema pravnog osnova za naplatu.
"Takođe, iako nepoznavanje prava škodi, kako se radi o Udruženju čija je uloga zaštita prava potrošača, predlažemo da širu javnost upoznate sa činjenicom da na području Gada Banjaluka do daljnjeg nema pravnog osnova za naplatu parkinga", zaključeno je u objašnjenju koje je potpisao Radivoje Gavrić, pomoćnik direktora Uprave i glavni republički tržišni inspektor.
Šta kaže gradonačelnik Banjaluke?
Prvi čovjek grada kaže da se radi na ovom slučaju.
“Formirali smo poseban tim koji radi na usaglašavanju odluke grada oko naplate parkinga sa odlukama Ustavnog suda Republike Srpske”, rekao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković na pitanje oko stanja sa parkingom u gradu, te dodao:
“Usaglašene odluke biće predložene na prvoj sjednici Skupštine”, podvukao je Stanivuković.
Cijene
Odlukom koju je Ustavni sud proglasio neustavnom cijena parkiranja na parkiralištima u nultoj tarifnoj zoni iznosi dvije marke za svaki započeti čas parkiranja, a vozilo se smije zadržati maksimalno dva sata.
U prvoj tarifnoj zoni je dvije KM za svaki započeti čas parkiranja, a cjelodnevna karta za parkiranje iznosi sedam maraka.
Cijena parkiranja u drugoj tarifnoj zoni je jedna marka za sat, a cjelodnevna karta za parkiranje u toj zoni pet maraka.
Podsjećamo, kada je u pitanju Banjaluka, posljednjih nekoliko dana u gradu su velike gužve zbog pravljena novih i rekonstrukcija starih kružnih tokova.